Rząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeni

epidemia wpłynie na wypłaty
Fot. pixabay.com/ mikegi
Autor Klaudia Gaicka27.05.2020

Epidemia już od kilku miesięcy silnie wpływa na polską gospodarkę. Kraj jest znacząco obciążony, więc rząd rozważa obniżki wypłat. Zagrożone są też "Wakacje pod gruszą".

Epidemia od miesięcy wpływa nie tylko na nasze codzienne życie, ale również na gospodarkę całego kraju. Przez tygodnie kwarantanny wpływy na polskie PKB były dużo niższe niż normalnie. Według ekspertów to i stosowana od kilku lat przez obecny rząd, polityka rozdawnictwa wpłynęły bardzo źle na gospodarkę kraju. Możliwe zatem, że wielu z nas czekać będzie znaczne obniżenie płac, a co za tym idzie standardu życia.

Co się stanie z wadliwymi maseczkami zamówionymi przez rząd? Znamy odpowiedźCo się stanie z wadliwymi maseczkami zamówionymi przez rząd? Znamy odpowiedźCzytaj dalej

Epidemia sprawi, że firma w złym stanie będzie mogła zapłacić pracownikowi za tyle, ile faktycznie przepracował

Jak podaje serwis Popularne.pl, sejm będzie debatował nad projektem ustawy czwartej tarczy antykryzysowej.

Nowe zmiany dotyczą zmniejszenia wynagrodzeń, adekwatnie do zmniejszenia się ilości przepracowanych godzin. Obniżka oczywiście nie może sprawić, że płaca będzie niższa od płacy minimalnej, która wynosi aktualnie 2 tys. 600 zł. Brutto.

- Istotne jest bowiem, aby dać przedsiębiorcom czas na odbudowę strat po kryzysie – czytamy w dokumencie.

Nowa wersja tarczy antykryzysowej przyzwala firmom na takie zmniejszenie wypłat aż do roku po zakończeniu epidemii. Oczywiście od razu odezwały się głosy sprzeciwu.

- To jest tarcza antypracownicza – podsumował Andrzej Radzikowski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Przez epidemię mogą też zniknąć wakacje pod gruszą.

Andrzej Radzikowski uważa, że czwarta tarcza chroni jedynie pieniądze firm, przy czym sytuację pracowników zdecydowanie pogarsza. Mężczyznę oburza jednocześnie inny zapis, który rozważa zatrzymanie niektórych typów świadczeń socjalnych. Mowa o dopłacie do urlopu, czyli „Wczasach pod gruszą”

– Projekt tarczy 4.0 zakłada jednak, że jeśli firma wpadnie w kłopoty finansowe, będzie mogła zawiesić działanie takiego funduszu. A to oznacza, że dodatkowe wypłaty, jak „wczasy pod gruszą” zostaną wstrzymane! – Dla nas to jest nie do przyjęcia – żali się Andrzej Radzikowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus wykryty w przedszkolu. 15 osób wraz z rodzinami poddane kwarantannie

2. Szczęśliwa Anna Mucha pokazała zdjęcie z ciążowym brzuszkiem. Fani są uradowani

Samą ocenę konfliktu pozostawiamy czytelnikowi, jednak warto mieć na uwadze, że czas epidemii dla nikogo nie jest łatwy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Pilny apel Rossmanna do wszystkich klientów. Gigantyczne oszustwo
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Zostało tylko kilka dni, potem kara nawet na 45 tys. zł. Wielu Polaków wciąż nie dokonało obowiązku, też mogłeś zapomnieć

Następny artykuł