ratownicy medyczni
fot. https://unsplash.com/ Alex Mecl
Autor Natalia Niewczas - 28 Lipca 2020

Byli nazywani bohaterami, teraz są prześladowani. Ratownicy medyczni opowiedzieli o swojej pracy

Epidemia zmieniła funkcjonowanie wielu obszarów codzienności, jaką znamy. Doprowadziła do dezorganizacji szkół i uniwersytetów, odizolowała nas od bliskich, a także wprowadziła istny chaos w pracy setek polaków. I choć trudno jednoznacznie stwierdzić, które zawody ucierpiały przez wybuch pandemii najbardziej, na szczycie niechlubnej listy z pewnością znajdzie się miejsce dla pracowników służby zdrowia.

Epidemia nadwyrężyła systemy opieki zdrowotnej z całego świata. W niektórych szpitalach brakowało wolnych łóżek, w innych dochodziło do masowych zakażeń koronawirusem wśród lekarzy i pielęgniarek. Nie tylko dlatego czas pandemii jest niezwykle trudny dla wszystkich przedstawicieli służb medycznych. Wśród nich znajdują się także ratownicy - to właśnie oni stoją na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. O tym, jak wygląda praca ratownika medycznego w trudnych czasach pandemii, zdecydował się opowiedzieć jeden z nich.

Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści. Apeluje do właścicieli sklepówMinisterstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści. Apeluje do właścicieli sklepówCzytaj dalej

Epidemia zmieniła postrzeganie ratowników medycznych

Epidemia koronawirusa nie zamierza się skończyć - eksperci przewidują znaczny wzrost liczby zachorowań wraz z nadejściem jesieni. W związku z tym służby medyczne, w tym także ratownicy, pozostają w ciągłej gotowości. Ich praca nie jest (i nigdy nie była) łatwa.

Jak podaje portal medonet.pl, obecnie praca ratownika medycznego jest raczej rutynowa. O kulisach trudów zawodu ratownika opowiada doświadczający ich na co dzień Piotr Dymon. Tłumaczy, że każdy z ratowników jest wyposażony w odpowiedni zabezpieczający sprzęt - maskę, rękawiczki i kombinezon. Te ostatnie są dla medyków szczególnie uciążliwe. Stanowią barierę ochronną przed zarazkami, ale przebywanie w szczelnym zamknięciu jest na dłuższą metę problematyczne, szczególnie w upalną pogodę.

Piotr Dymon mówi także o tym, jak wraz z dynamicznym rozwojem pandemii koronawirusa zmienił się obraz ratownika medycznego w społeczeństwie. Tłumaczy, że odczucia względem medyków w ostatnim czasie uległy diametralnej metamorfozie, przechodząc z wdzięczności do zachowań motywowanych wrogim nastawieniem. Ratownik wspomina o kartkach z wyjątkowo niemiłymi treściami znalezionymi za szybami należących do medyków samochodów. Ich treść wyrażała co najmniej żywą niechęć obywateli do przedstawicieli tego zawodu.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie wprowadzono nagłą zmianę. Rząd potwierdził, obowiązuje od jutra
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Zawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnego

- To jest ambiwalencja uczuć, jeżeli chodzi o grupy medyczne i pozamedyczne. Nasze społeczeństwo podczas epidemii COVID-19 przeszło od uwielbienia do nienawiści. Jest to dziwne. Osoba, która jest naznaczona, może czuć się pokrzywdzona psychicznie i nie będzie chciała wykonywać swojego zawodu, czyli pomagać potrzebującym. Nie pamiętam, by doszło do rękoczynów. Ale ratownikom zamieszczono informacje za szybami samochodów: "Nie chcemy zarazy" - wspomina.

Niektórym dyskryminowanie przedstawicieli służb medycznych po prostu nie mieści się w głowie. Przecież to właśnie medycy, wyposażeni w potężne zasoby wiedzy i odpowiedni sprzęt, ratują życie naszych najbliższych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Medykom, jak dodaje ratownik Piotr Dymon, zwłaszcza teraz najbardziej brakuje przecież odrobiny spokoju i zwykłego, ludzkiego zrozumienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ojciec przez lata liczył wszystkie wydatki na córkę. Na 18. urodziny wręczył jej rachunek, kwota powala
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Zabił miesięcznego Wiktorka. Tak przywitali go więźniowie, jest nagranie;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł