Fatalne skutki epidemii wśród nastolatków. Specjaliści biją na alarm

epidemia nastolatki
pixabay.com/OrnaW
Autor Natalia Niewczas28.10.2020

Według oficjalnych danych epidemia koronawirusa dotarła do Polski w marcu 2020. Od tamtej pory niebezpieczny patogen nieustannie zagraża zdrowiu i życiu obywateli. Epidemia nie oszczędziła praktycznie nikogo - brak zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie oznacza, że nie pojawią się jej negatywne skutki.

Polski specjalista zwraca uwagę na poważny, narastający problem: epidemia odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym nastolatków (i nie tylko). Polski lekarz twierdzi, że, choć brak w tym przypadku oficjalnych statystyk, w polskich klinikach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży wyraźnie przybyło pacjentów. Do zaistniałej sytuacji przyczynił się, jak wskazuje, między innymi wiosenny lockdown, który został wprowadzony przez rząd celem wyhamowania epidemii.

Kinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoKinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoCzytaj dalej

Dr Pilecki ostrzega: epidemia ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków

Każdy przeżywa epidemię koronawirusa na swój sposób - wielu z nas musi borykać się z wynikającymi z sytuacji rozmaitymi niedogodnościami. Dr Maciej Pilecki postanowił opowiedzieć o niepokojącej tendencji, którą w ostatnim czasie zaobserwował wśród nastolatków. Psychiatrzy alarmują: młodych pacjentów jest coraz więcej.

Jak podaje portal parenting.pl, dr Maciej Pilecki jest kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie. Specjalista postanowił opowiedzieć o tym, jak epidemia, a w tym wiosenny lockdown, wpłynęła na zdrowie młodszych pacjentów.

Dr Pilecki zauważył, że, w porównaniu z poprzednim rokiem, po wakacjach znacznie wzrosła liczba młodych pacjentów potrzebujących pomocy psychiatry. Lekarz dostrzega trzy najczęstsze przyczyny złego stanu zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, niekiedy także dorosłych - wszystkie mają związek epidemią i trudnym czasem lockdownu.

Psychiatra jest zdania, że na wzrost liczby pacjentów w klinikach psychiatrycznych wpłynęły substancje odurzające. Masowa izolacja mogła przyczynić się bowiem do ich częstszego zażywania.

- Pierwszy z nich to uzależnienie od substancji odurzających, które mogło objawić się właśnie w okresie lockdownu. Osoby, które przed pandemią nadużywały alkoholu czy środków psychoaktywnych, znalazły się w sytuacji, kiedy granica między nadużywaniem a uzależnieniem, mogła zostać łatwo przekroczona. I w wielu przypadkach właśnie tak się stało - wyjaśnia lekarz.

Dzisiaj grzeje: 1.9 osób nie żyje. Wszyscy zjedli identyczny mrożony posiłek, dramatyczne informacje zza granicy
2.Będą kary dla wszystkich, Sejm przyjął nowe prawo. Wysokie grzywny za konkretne przewinienia w czasie epidemii
3. Nie jest dobrze. Część Polski, w której zostało zaledwie kilka respiratorów

Nieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemNieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemCzytaj dalej


Zdaniem lekarza w czasie wymuszonego epidemią lockdownu wielu młodych mogło mieć problem z uzależnieniem od Internetu (w tym na przykład social mediów). Wrześniowy powrót do szkoły, który stanowił oderwanie od tego medium, w przypadku niektórych pacjentów doprowadził do rozwoju zaburzeń na tle psychicznym: myśli samobójczych czy agresywnych zachowań.

Psychiatra wyjaśnia, że ostatnim z powodów wypełniania się polskich klinik psychiatrycznych jest to, że epidemia czasowo wstrzymała leczenie pacjentów. Osoby, które przed wybuchem pandemii borykały się z problemami natury psychicznej, niekiedy musiały czekać na pomoc przez długie miesiące.

Jednocześnie dr Pilecki zaznacza, że epidemia, choć wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży i przyspieszyła rozwój niektórych schorzeń natury psychicznej, nie jest głównym źródłem dotykających ich problemów. Zdaniem lekarza przed tymi negatywnymi skutkami epidemii trudno byłoby uchronić młodych pacjentów.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy przygotowują się na drugą falę. Dwa produkty znikają w ekspresowym tempie
  2. W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutki
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Oficjalnie: wprowadzają lockdown. Jest już potwierdzenie, wiadomość z zagranicy zaskakuje
  7. Zdjęcia czołgów na ulicach obiegły internet. Uwaga, nie mają nic wspólnego z protestami i koronawirusem

Następny artykuł