film Znachor
fot. https://youtube.com/ gargligar gennaro
Autor Natalia Niewczas - 19 Września 2020

Pamiętacie film "Znachor"? Historia wybitnego lekarza, który stracił pamięć, podbiła serca milionów Polaków

Film to okazja na oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości. Niektóre z nich bawią do łez, inne zmuszają do refleksji. Do reprezentantów drugiej grupy z pewnością można zaliczyć produkcję pod tytułem “Znachor”.

Film “Znachor” to polska produkcja z 1981 roku. Choć od premiery upłynęły długie lata, historia lekarza pozostaje tak samo wzruszająca. Wielu Polaków uznaje “Znachora” za prawdziwe arcydzieło polskiej kinematografii. Widzowie w szczególny sposób docenili również aktorskie umiejętności obsady.

Film, który do dziś porusza ludzkie serca

Film “Znachor” opowiada historię polskiego kardiochirurga, Rafała Wilczura (w roli głównej Jerzy Bińczycki). Wystarczył jeden dzień, by życie lekarza dosłownie runęło w gruzach. W ósmą rocznicę ślubu lekarz zostaje porzucony przez żonę. Kobieta znika bez śladu, zabierając ze sobą córeczkę pary, Marysię. Ten moment to zaledwie początek tragicznych losów profesora.

Chirurg pogrąża się w rozpaczy, chwilowe ukojenie odnajduje dopiero w alkoholu. Zapomnienie przychodzi niespodziewanie i dosłownie - pijany lekarz zostaje okradziony i pobity, co skutkuje utratą pamięci. Dopiero po 15 latach bezcelowej tułaczki mężczyznę aresztuje policja. Gdy Rafał Wilczur trafia do biura urzędnika, nadarza się mu niepowtarzalna okazja, którą postanawia wykorzystać. Lekarz kradnie należące do niejakiego Antoniego Kosiby dokumenty i postanawia przybrać jego tożsamość.

“Znachor” to nie tylko wzruszająca historia, ale przede wszystkim niezapomniany aktorski popis znakomitej obsady. Oprócz Jerzego Bińczyckiego w filmie wystąpili także Anna Dymna (w roli żony profesora Wilczura), Artur Barciś czy Piotr Fronczewski.

O czym nie każdy wie, “Znachor” jest adaptacją powieści o tym samym tytule. Jej autorem jest Tadeusz Dołęga-Mostowicz.

Następny artykuł