Flora bakteryjna i jej zalety
fot. wikipedia.org
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Rola flory bakteryjnej w naszym ciele

Flora bakteryjna znajduje się nie tylko w jelitach, ponieważ praktycznie cały nasz organizm pokryty jest warstwą bakterii. Niektóre z nich są nieszkodliwe, a inne tylko czekają, żeby zaatakować, kiedy będziemy osłabieni.

Flora bakteryjna najczęściej wspominana jest w kontekście naszego układu pokarmowego i nie ma co się dziwić, ponieważ spełnia tam bardzo wiele ważnych ról. Jednak dla niektórych osób może to się wydawać dziwne, że w naszym ciele żyją sobie na co dzień miliardy baterii i nie jesteśmy z tego powodu chorzy, a co więcej powinniśmy o nie dbać. Jest to jednak prawda i można powiedzieć, że żyjemy wraz z naszą florą bakteryjną w pewnego rodzaju symbiozie. My im dajemy dom i dostarczamy potrzebne rzeczy, a one nas chronią i nie tylko.

Jak flora bakteryjna wpływa na nasz organizm

Nasze ciało znajduje się w stanie ciągłej walki z wieloma bakteriami i wirusami, które już nie są tak przyjemne. Aby mogły one spełnić swoje zadanie i wywołać u nas chorobę muszą nie tylko dostać się do naszego ciała, ale jeszcze zagnieździć. To właśnie w tym momencie na scenie pojawia się nasza flora bakteryjna, która zwyczajnie zajmuje miejsce dla bardziej złośliwych i zajadłych drobnoustrojów, które nie mają, jak się osiedlić, a co za tym idzie rozmnożyć.

Co więcej, wielu naukowców mówi wręcz, że flora bakteryjna jelit to nasz drugi mózg, co jeszcze bardziej oddaje to, jak istotne role odgrywają w naszym życiu bakterie. Dodatkowo pomagają nam w trawieniu, a także produkują dla nas witaminy.

Niestety wiele czynników z naszego życia, a także leków może poważnie ją uszkadzać, co naraża nas na niebezpieczeństwo. Dlatego też podczas antybiotykoterapii podawane są nam probiotyki, które mają za zadanie uzupełnienie w naszej florze braków, które spowodowały antybiotyki.

Następny artykuł