gazy i wzdęcia
Fot. pixabay.com/ derneuemann
Autor Klaudia Gaicka - 8 Czerwca 2020

Gazy mogą powstawać z wielu powodów. Niektóre z nich wymagają od nas działania

Gazy i wzdęcia mogą mieć kilka powodów. Niektóre z nich nie powinny być przez nas ignorowane, ponieważ mogą mieć groźne dla zdrowia komplikacje. Warto wiedzieć, w jaki sposób je odróżniać oraz, jak im przeciwdziałać.

Gazy i wzdęty brzuch to niezwykle popularny problem. Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, dotyczy on blisko 30% całej populacji oraz częściej kobiet niż mężczyzn. Zwykle ten stan wywołany jest przez stres, pośpiech oraz źle zbilansowaną dietę. Bywa jednak również tak, że świadczy o groźnej chorobie. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać ten stan.

Wielu z nas ma je w domu. Są jednak bardzo trujące, trzeba uważaćWielu z nas ma je w domu. Są jednak bardzo trujące, trzeba uważaćCzytaj dalej

Gazy i wzdęcia mogą mieć kilka powodów

Dieta zbyt bogata w białko i tłuszcze zwierzęce skutkuje większą ilością dwutlenku węgla w jelitach. Taka nierozważna dieta skutkuje odbijaniem się. Ulgę może przynieść ograniczenie białka i tłuszczów oraz zwiększenie ilość wypijanej wody mineralnej (niegazowanej). Dodatkowo eksperci zalecają, aby jeść mniej, a częściej.

Jeżeli przy posiłkach towarzyszy nad nadmierny pośpiech lub jesteśmy przy nich zanadto gadatliwi, połykamy powietrze. To również może być przyczyną wzdęć lub gazów. Posiłki należy spożywać spokojnie, tak aby każdy kęs był dokładnie przeżuty.

Jeżeli oprócz wzdęć i gazów towarzyszy ci jeszcze ból brzucha przerywany zaparciami lub biegunką, to może oznaczać zespół jelita wrażliwego. Do dodatkowych symptomów należą ospałość, nudności, bóle głowy, zmęczenie oraz niepokój. Przy tych objawach, najlepiej jest zgłosić się do lekarza. Nawet jeśli nie jest to wspomniany zespół, symptomy są na tyle poważne, że lepiej się zbadać.

Również niedobór laktazy może wywoływać tego typu objawy. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się ona po spożyciu produktów mlecznych. Na rynku znajdują się różne produkty mogące pomóc pozbyć się tego problemu, ewentualnie możemy zrezygnować z produktów wywołujących kłopoty.

Jeżeli za wzdęcia winny jest niedobór enzymów trzustkowych, wraz z nimi pacjent skarży się również na wiatry i biegunki tłuszczowe. Dzieje się tak, ponieważ deficyt enzymów skutkuje pośrednio niestrawionymi resztkami jedzenia, które fermentują. Eksperci polecają zbadać poziom enzymów trzustkowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Koronawirus uderzył również w rynek drobiu. Efekt widać w szokujących cenach kurczaka

Nadmiar roślin strączkowych w diecie skutkuje nie tylko wzdęciami, ale również gazami o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu. Taki stan rzeczy wywołują nasze bakterie jelitowe, które muszą działać intensywniej niż zwykle, aby oczyścić jelito.

Innym winowajcą nieprzyjemnych stanów może być celiakia. Oprócz wzdęć mamy wtedy do czynienia z uczuciem przelewania się, burczenia w brzuchu, biegunkami tłuszczowymi oraz większą ilością wiatrów. Ponadto chorzy mogą borykać się ze spadkiem wagi lub anemią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł