Warszawscy naukowcy badają geny Polaków. Wnioski są zaskakujące. Chodzi o podatność na choroby

badania
Obraz Chokniti Khongchum z Pixabay
Autor Klaudia Gaicka25.11.2020

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowili przebadać geny Polaków. Doszli w ten sposób do bardzo ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że podłoże wielu rodzajów nowotworów wynika bezpośrednio z naszej genetyki.

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowili przebadać geny Polaków. Doszli w ten sposób do bardzo ciekawych wniosków. Badanie przedstawił portal Rmf24.pl.

Wiemy, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach. Przeprowadzono nowe badaniaWiemy, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach. Przeprowadzono nowe badaniaCzytaj dalej

Przebadano geny Polaków

W zespole prowadzącym zawiłe analizy znaleźli się nie tylko genetycy, lecz także lekarze, biolodzy, matematycy i bioinformatycy. Udało im się odnaleźć wadliwe geny, które wpływają na możliwość wystąpienia raka piersi, jajnika i jelita grubego.

- Skoro umiemy je znaleźć, to bardzo nam zależy, żeby ludzie mogli z naszej wiedzy skorzystać. Stąd program badań przesiewowych „Badamy geny" skierowany do wszystkich Polaków - mówi profesor Krystian Jażdżewski.

Eksperci wytłumaczyli, że genów odpowiedzialnych za poszczególne choroby jest wiele. Przykładowo, w przypadku raka piersi i prostaty jest ich 14. Każdy z nich może być wadliwy w kilku tysiącach miejsc.

Dzisiaj grzeje:
1.Tragiczny finał wizyty w salonie piękności w Gdańsku. 30-latka zmarła w trakcie zabiegu
2.Druzgocąca wiadomość, Meghan Markle straciła dziecko. Pierwszy raz powiedziała o tragicznych wydarzeniach
3.Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"

59-letni Rosjanin miał problemy z oddychaniem. Gdy lekarze odkryli powód, oniemieli59-letni Rosjanin miał problemy z oddychaniem. Gdy lekarze odkryli powód, oniemieliCzytaj dalej

BRCA1, który jest jednym z bardziej znanych genów, mogących wpływać na raka piersi i jajnika, może być uszkodzony aż w 2400 miejscach. W rutynowych badaniach zwykle eksperci sprawdzali jedynie 7 takich miejsc, które najczęściej zawierają błędy.

- Dzięki metodzie sekwencjonowania nowej generacji, odpowiednio zmodyfikowanej przez nasz zespół, jesteśmy w stanie ocenić cały gen i odpowiedzieć na pytanie, czy w którymkolwiek z 2400 miejsc istnieje wada odpowiedzialna za zwiększone ryzyko zachorowania - tłumaczy profesor Jażdżewski.

Na potwierdzenie jego słów profesor Anna Wójcicka podaje przykład palenia papierosów, które wywołuje nowotwór płuca. Zauważa, że wśród palaczy są osoby, które palą całe życie, a mimo to na ów nowotwór nie chorują. To właśnie kwestia genetyki.

- Na początku nie byłam pewna, jak pacjenci zareagują na wynik badania, w którym okaże się, że konkretna osoba ma obciążającą mutację genetyczną. Chodzi o zdrową osobę, która, jak okazuje się, ma 80-procentowe ryzyko zachorowania. Bałam się, że to będzie duże obciążenie psychiczne, ale tak nie jest. Tak długo, jak człowiek dostaje do ręki wiedzę i dostaje narzędzie, w jaki sposób tą wiedzą zarządzić, tak długo może o siebie zadbać - dodaje profesor Anna Wójcicka.

Wyjaśnia, że także rak piersi i jajnika w ogromnym stopniu wynika z naszych genów. Podobnie sytuacja wygląda z rakiem prostaty u mężczyzn, jednak w tym przypadku ryzyko jest znacznie mniejsze.

- Znaleźliśmy półtora tysiąca osób ze zmianą genetyczną zwiększającą ryzyko nowotworu, to ma bezpośrednie przełożenie na życie i osób tych osób. Ci pacjenci dostali odpowiednie narzędzia i wskazówki, jak o siebie zadbać - relacjonuje profesor Wójcicka.

Liczba zakażonych spada. Ekspert: cuda się nie dziejąLiczba zakażonych spada. Ekspert: cuda się nie dziejąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jest nowa propozycja ws. terminu ferii. Dramatyczna sytuacja, robią co mogą. Czy rząd zmieni strategię na sezon zimowy?
  2. Mężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziały
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Robert Janowski adoptował psią seniorkę ze schroniska. Nic nie zwiastowało tragedii, bardzo współczujemy
  7. Nie żyje znany polski dziennikarz, wszyscy widzieliśmy go w TVP. Miał 58 lat, lekarze do końca walczyli o jego życie

Następny artykuł