Warszawscy naukowcy badają geny Polaków. Wnioski są zaskakujące. Chodzi o podatność na choroby

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowili przebadać geny Polaków. Doszli w ten sposób do bardzo ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że podłoże wielu rodzajów nowotworów wynika bezpośrednio z naszej genetyki.
Naukowcy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowili przebadać geny Polaków. Doszli w ten sposób do bardzo ciekawych wniosków. Badanie przedstawił portal Rmf24.pl.
Przebadano geny Polaków
W zespole prowadzącym zawiłe analizy znaleźli się nie tylko genetycy, lecz także lekarze, biolodzy, matematycy i bioinformatycy. Udało im się odnaleźć wadliwe geny, które wpływają na możliwość wystąpienia raka piersi, jajnika i jelita grubego.
- Skoro umiemy je znaleźć, to bardzo nam zależy, żeby ludzie mogli z naszej wiedzy skorzystać. Stąd program badań przesiewowych „Badamy geny" skierowany do wszystkich Polaków - mówi profesor Krystian Jażdżewski.
Eksperci wytłumaczyli, że genów odpowiedzialnych za poszczególne choroby jest wiele. Przykładowo, w przypadku raka piersi i prostaty jest ich 14. Każdy z nich może być wadliwy w kilku tysiącach miejsc.
Dzisiaj grzeje:
1.Tragiczny finał wizyty w salonie piękności w Gdańsku. 30-latka zmarła w trakcie zabiegu
2.Druzgocąca wiadomość, Meghan Markle straciła dziecko. Pierwszy raz powiedziała o tragicznych wydarzeniach
3.Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"
BRCA1, który jest jednym z bardziej znanych genów, mogących wpływać na raka piersi i jajnika, może być uszkodzony aż w 2400 miejscach. W rutynowych badaniach zwykle eksperci sprawdzali jedynie 7 takich miejsc, które najczęściej zawierają błędy.
- Dzięki metodzie sekwencjonowania nowej generacji, odpowiednio zmodyfikowanej przez nasz zespół, jesteśmy w stanie ocenić cały gen i odpowiedzieć na pytanie, czy w którymkolwiek z 2400 miejsc istnieje wada odpowiedzialna za zwiększone ryzyko zachorowania - tłumaczy profesor Jażdżewski.
Na potwierdzenie jego słów profesor Anna Wójcicka podaje przykład palenia papierosów, które wywołuje nowotwór płuca. Zauważa, że wśród palaczy są osoby, które palą całe życie, a mimo to na ów nowotwór nie chorują. To właśnie kwestia genetyki.
- Na początku nie byłam pewna, jak pacjenci zareagują na wynik badania, w którym okaże się, że konkretna osoba ma obciążającą mutację genetyczną. Chodzi o zdrową osobę, która, jak okazuje się, ma 80-procentowe ryzyko zachorowania. Bałam się, że to będzie duże obciążenie psychiczne, ale tak nie jest. Tak długo, jak człowiek dostaje do ręki wiedzę i dostaje narzędzie, w jaki sposób tą wiedzą zarządzić, tak długo może o siebie zadbać - dodaje profesor Anna Wójcicka.
Wyjaśnia, że także rak piersi i jajnika w ogromnym stopniu wynika z naszych genów. Podobnie sytuacja wygląda z rakiem prostaty u mężczyzn, jednak w tym przypadku ryzyko jest znacznie mniejsze.
- Znaleźliśmy półtora tysiąca osób ze zmianą genetyczną zwiększającą ryzyko nowotworu, to ma bezpośrednie przełożenie na życie i osób tych osób. Ci pacjenci dostali odpowiednie narzędzia i wskazówki, jak o siebie zadbać - relacjonuje profesor Wójcicka.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Jest nowa propozycja ws. terminu ferii. Dramatyczna sytuacja, robią co mogą. Czy rząd zmieni strategię na sezon zimowy?
- Mężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziały
- Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
- Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
- Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
- Robert Janowski adoptował psią seniorkę ze schroniska. Nic nie zwiastowało tragedii, bardzo współczujemy
- Nie żyje znany polski dziennikarz, wszyscy widzieliśmy go w TVP. Miał 58 lat, lekarze do końca walczyli o jego życie