GIF wycofał kolejne leki
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 1 Grudnia 2019

Gif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancją

GIF wydał kolejną decyzję o wycofaniu z obrotu 5 popularnych leków. Wiele osób korzysta z nich regularnie. Niestety problem, o którym mowa rozpoczął się już ponad miesiąc temu i wciąż go nie rozwiązano.

GIF poprzez swój portal internetowy informuje na bieżąco o wszystkich decyzjach dotyczących wstrzymania lub wycofania z obrotu danych leków. W tym wypadku chodzi o 5 środków, które stosowane są na zgagę. Podczas przeprowadzonych testów została w nich wykryta rakotwórcza substancja NDMA.

Niestety to nie pierwsza tego typu decyzja wydana w tym miesiącu, a pierwsze z nich pojawiły się jeszcze w połowie września tego roku. Niestety wciąż nie udało się rozwiązać problemy zanieczyszczonych leków i ich kolejne serie zostały wycofane z naszego rynku.

Wiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliweWiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliweCzytaj dalej

GIF wycofał 5 popularnych leków na zgagę

Początkowo podejrzewano, że do skażenia dochodzi w momencie produkcji substancji aktywnej ranitidinum, jednak przeprowadzone kontrole i badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Kolejne kontrole wykazały, że wina leży najprawdopodobniej po stronie samej substancji, która jest niestabilna.

Wskutek jej rozpadu ma powstawać właśnie rakotwórcze NDMA. Jak na razie nie podano konkretnych danych, czy faktycznie to jest powodem skażenia leków, jednak kolejne serie popularnych specyfików regularnie są wycofywane z naszego rynku.

Decyzja wydana przez GIF 29 listopada dotyczy leku Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane, Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji, Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane, Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące i Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane. Pełną listę konkretnych serii, które zostały wycofane, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Osoby, które mają w swoich domach któryś z wyżej wymienionych leków, powinny porównać numery serii podane w decyzji z tymi na pudełku specyfiku. Jeżeli będą się pokrywać, należy oddać lek do apteki celem utylizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł