GIF: leki skażone NDMA
fot. unsplash.com/Louis Reed
Autor Karol Zaborowski - 4 Grudnia 2019

NDMA nie tylko w lekach na cukrzycę. Problem trwa od miesięcy

GIF za pośrednictwem swojej strony internetowej informuje o wszelkich wstrzymaniach oraz wycofaniach leków z polskich aptek. Aktualnie trwają próby określenia, czy do naszego kraju trafiły leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczym NDMA. Niestety nie jest to jedyna grupa środków, w które zostały skażone.

GIF odpowiedzialny jest za dopilnowanie, aby leki dostępne w aptekach spełniały wszystkie wymagania dotyczące jakości środków dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju. Niestety nie zawsze udaje się wykryć wszystkie błędy, przez co niektóre z wadliwych serii ostatecznie trafiają na apteczne półki.

Aktualnie trwają badania dotyczące obecności rakotwórczego NDMA w lekach na cukrzycę z metforminą. Wszystko dlatego, że w Niemczech oraz Azji wykryto tę substancję w wielu popularnych środkach stosowanych przez chorych na cukrzycę. Jak na razie nie wiadomo, czy wadliwe serie leków trafiły również do Polski, jednak w ciągu ostatnich miesięcy NDMA zostało wykryte również w innych medykamentach.

Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotychRozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotychCzytaj dalej

GIF wciąż nie wydał decyzji dotyczącej leków na cukrzycę

NDMA stosowane jest do wywoływania guzów u szczurów laboratoryjnych i stanowi realne niebezpieczeństwo również dla naszego organizmu, a zwłaszcza wątroby. Już we wrześniu tego roku pojawiły się pierwsze informacje o lekach skażonych właśnie tą substancją.

Chodziło dokładniej o środki zawierające substancję czynną o nazwie ranitidinum, która stosowana się w lekach na zgagę. Od tego momentu co pewien czas GIF podawał informacje o wycofaniu kolejnych serii środków na zgagę na skutek wykrycia w nich właśnie NDMA.

W mediach pojawiła się również informacja, że skażenie rakotwórczą substancją nie wynika z błędów podczas produkcji ranitidinum, a z jej niestabilności. Jednak teraz temat NDMA powraca w kontekście zupełnie innych leków, które również zostały skażone tą substancją. Większość Europy jest zaopatrywane w tego typu środki przez chińskie fabryki, a stwierdzenie takich samych zanieczyszczeń w różnych lekach może wskazywać na faktyczne błędy w procesie produkcyjnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Eksperci ostrzegają. 80% osób chorych na grypę nie ma gorączki
  2. Lekarstwo, o którym wspomina się nawet w Biblii. Może pomóc przy wielu chorobach
  3. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  4. Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. W Polsce zażywają je 2 miliony pacjentów

Następny artykuł