GIF wycofał kolejny lek
Autor Karol Zaborowski - 10 Listopada 2019

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancję

GIF wydał kolejną pilną decyzję i wycofaniu ze wszystkich aptek popularnego leku, który wielu z nas może mieć w swoim domu. Powodem tej decyzji jest wykrycie w nim rakotwórczej substancji. Niestety to nie pierwszy tego typu przypadek.

GIF ma za zadanie kontrolować to, jakie leki znajdują się na naszym rynku. Tyczy się to zarówno ich skuteczności, jak i jakości. Niestety w ostatnich miesiącach widać niezwykle niepokojący trend, ponieważ wiele środków, które stosowane są przez tysiące osób, znikają z aptecznych półek. W tym wypadku mówimy o popularnym leku na zgagę, który dotknął problem powszechny wśród konkurencji.

Zarówno we wrześniu, jak i październiku oraz listopadzie GIF wydał liczne decyzje o wycofaniu lub wstrzymaniu obrotu lekami na zgagę. Wszystkie z nich zawierają tę samą substancję czynną, jaką jest ranitidinum. Co więcej, we wszystkich wydanych decyzjach dotyczących tego typu leki w ostatnim czasie stwierdzono tę samą nieprawidłowość.

Nieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalnyNieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalnyCzytaj dalej

GIF wycofuje kolejny lek

Tym razem decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczy tabletek Raniberl Max, produkowane przez Berlin-Chemie AG. Jak podaje GIF, wniosek o wycofanie preparatu został złożony przez samego producenta na skutek wykrycia nieprawidłowości w swoim produkcie.

Chodzi dokładniej o zanieczyszczenie leku NDMA, czyli substancją, która według naukowców wykazuje działanie rakotwórcze. Z tego też względu we wcześniejszych decyzjach wycofano niektóre partie leku Ranigast.

W przypadku tabletek Raniberl Max 150 mg, zanieczyszczeniu uległo kilkadziesiąt serii, których pełną listę znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam też znajdują się decyzje dotyczące innych leków na zgagę, które w ostatnim czasie zostały wycofane z obiegu. Ważne jest, aby kontrolować, czy w naszym domu przypadkiem nie znajdują się zanieczyszczone leki.

Wcześniej przeprowadzone badania nie wykazały nieprawidłowości przy samym procesie produkcyjnym ranitidinum. Według specjalistów NDMA pojawia się w lekach zawierających tę substancję, ponieważ wydziela się ono podczas jej rozpadu. Niestety ranitidinum jest dosyć niestabilne i to właśnie to może być przyczyną obecności rakotwórczej substancji w lekach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najbardziej absurdalne metody leczenia raka w historii. Niektóre z nich stosowane są nadal
  2. Kolor wosku z uszu świadczy o zdrowiu. Widząc jeden z nich natychmiast udaj się do lekarza, możesz być śmiertelnie chory
  3. Przez 5 dni jadła tylko zupki chińskie. Rzeczy, które stały się z jej ciałem są straszne, każdy powinien wziąć je sobie do serca

Następny artykuł