GIF wycofał dwa leki
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 14 Stycznia 2020

GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach

GIF właśnie wydał decyzje o wycofaniu z rynku dwóch popularnych środków, które wielu z nas może mieć w swoich domowych apteczkach. Obie decyzje mają charakter pilny i obejmują wszystkie apteki w Polsce.

GIF poprzez przeprowadzanie wyrywkowych kontroli środków dostępnych na polskim rynku co jakiś czas odkrywa, że niektóre z nich nie spełniają odpowiednich norm. Decyzja o wycofaniu danego preparatu z rynku może być podyktowana wieloma czynnikami, zaczynając od błędu w ulotce czy też na opakowaniu, a kończąc na zanieczyszczeniu danego leku.

Wszelkie decyzje wydane przez GIF można znaleźć na ich stronie internetowej i tam też znajdziemy dokładne numery partii leków, które są wycofywane ze względu na nieprawidłowości. Tym razem padło na dwa popularne środki, z których pierwszy stosowany jest często przy przeziębieniu i grypie, a drugi pomaga na problemy ze wzdęciami.

Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańcówSkandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańcówCzytaj dalej

GIF wycofał dwa popularne środki

Pierwszym z leków objętych decyzją wydana przez GIF są krople do nosa o nazwie Sulfarinol (1 mg + 50 mg/ml). Stosuje się je przy silnym katarze, aby udrożnić nasze drogi oddechowe i oczyścić zatkany nos. Decyzja o wycofaniu środku została wydana 13 stycznia 2020 roku i obejmuje kilka partii leku. Powodem podjęcia takiej, a nie innej decyzji jest znalezienie nieprawidłowości "w zakresie parametru zanieczyszczenie azotanu nafazoliny - inne pojedyncze zanieczyszczenia". Jak podaje portal abczdrowie.pl, decyzja ma charakter prewencyjny.

Kolejnym środkiem, który został objęty decyzją wydaną przez GIF jest lek Espumisan (Simeticonum), 100 mg/ml, krople doustne, emulsja, butelka 30 ml o numerze serii: 91009A i dacie ważności: 28.02.2022. W tym wypadku nieprawidłowości dotyczą dodanej do opakowania ulotki, z której normalnie możemy się dowiedzieć o prawidłowym dawkowaniu leku, a także jego skutkach ubocznych.

W przypadku wyżej wymienionej serii do opakowań leku Espumisan została dodana ulotka leku Zental. Choć bezpośrednio nie zagraża to naszemu zdrowiu, to znacząco utrudnia pozyskanie informacji dotyczących prawidłowego zażywania preparatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest wolna, nie współżyła z nikim, a zaszła w ciążę. Przypadek, który zdarza się raz na milion
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  4. Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem
  5. Koktajl, który oczyszcza jelita. Najlepiej pić go przed snem
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Następny artykuł