Popularne krople do oczu wycofane z aptek
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Barbara Bujar - 14 Lipca 2020

Pilna decyzja GIF. Popularny produkt znika z aptek na terenie całego kraju

GIF podjął kolejną ważną decyzję. Z aptek na terenie całego kraju zostały wycofane dwa rodzaje popularnego produktu. Okazało się, że w kroplach do oczu zostały stwierdzone wady jakościowe. W komunikacie, opublikowanym przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, podano konkretne dane wadliwych leków. Pacjenci, którzy zdążyli kupić produkty, mogą zwrócić je do apteki.

Leki, które na co dzień sprzedawane są w polskich aptekach, regularnie przechodzą wszystkie niezbędne testy. Kiedy zostaną wykryte w nich jakiekolwiek wady, GIF od razu podejmuje decyzję o natychmiastowym wycofaniu ich z aptek. Jak podje portal WP abc Zdrowie, w ostatnim czasie miała miejsce podobna sytuacja. Tym razem wadliwe okazały się dwa rodzaje popularnych kropli do oczu. Jeden z nich został usunięty z aptecznych półek po wielu reklamacjach, których dokonywali klienci.

Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na weseleMatka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na weseleCzytaj dalej

Krople do oczu wycofane z polskich aptek. GIF podał ich szczegółowe dane

Pierwszym z wadliwych produktów okazały się krople do oczu Timo-Comod 0,5%, które stosowane były głównie przez pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. W ich zawartości nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na zdrowie chorego. Problem pojawił się w opakowaniu leku. Kiedy klienci aptek zaczęli się skarżyć i zgłaszać reklamacje dotyczące kłopotów podczas dozowania kropli, Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił dokładnie to przeanalizować.

- Wytwórca po otrzymaniu zwiększonej liczby reklamacji dotyczących niewłaściwej wielkości kropli lub braku możliwości podania kropli z dozownika przeprowadził postępowanie wyjaśniające, które wykazało nieprawidłowości w zakresie montażu obudowy pompki dozownika – fragment komunikatu GIF cytuje WP abc Zdrowie.

Aby pacjenci mogli dokładnie stwierdzić, czy wycofane leki znajdują się w ich domu, w komunikacie zostały przedstawione konkretne dane wadliwej serii leku. Z aptek zostały wycofane krople Timo-Comod 0,5% (Timololum) o szczegółach: 5mg/ml krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml, nr serii: 296072 z datą przydatności do 30 czerwca 2022 roku. Za produkcję leku odpowiada firma Ursapharm Poland Sp. z o.o.

Drugi produkt, o którym GIF poinformował w swoim oświadczeniu, to krople Allergo-COMOD, które w większości stosowane były przez pacjentów zmagających się z alergicznym zapaleniem spojówek. W produkcie tego samego producenta została rozpoznana bardzo podobna wada. Jak informuje portal, opakowanie leku również utrudniało odpowiednie zakropienie oczu. Problem dotyczy serii leku nr 251774 o szczegółach: Allergo-COMOD (Natrii cromoglicas), 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml, data ważności do 30 kwietnia 2022 roku.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Już prawie 60 tys. matek dostało w czerwcu dodatkowe pieniądze. Ma być ich znacznie więcej

Z podanych informacji jasno wynika, że oba rodzaje kropli do oczu zostały już wycofane z obrotu na terenie całej Polski. Pacjenci mogli jednak wcześniej dokonać ich zakupu. W takim przypadku istnieje możliwość zwrócenia produktu. W tym celu klienci powinni udać się do apteki, w której kupili lek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Trudno spokojnie komentować. Ujawniono co Katarzyna W. robiła ze strażnikami w więzieniu;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł