Pilna decyzja GIF. Wycofano aż 11 partii leków

GIF wycował 11 partii leków
.
Autor Natalia Niewczas14.07.2020

GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny, kontroluje proces wytwarzania, a także obieg produktów farmaceutycznych na terenie kraju. Głównym celem przyświecającym istnieniu tej instytucji jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom. Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dnia 13 lipca 2020 roku wycofano z obiegu dwa leki zawierające desmopresynę.

GIF podjął decyzję o bezzwłocznym wycofaniu z obiegu dwóch leków posiadających w składzie desmopresynę. Wycofaniem objęto produkty lecznicze o nazwie Minirin (10cmg/dawka donosowa) i Octostim (1,5mg/ml, fiolka 2,5ml). Oba te produkty sprzedawano w formie areozolu do nosa.

Tragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneTragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneCzytaj dalej

GIF wycofuje łącznie aż 11 serii leków

Decyzją GIF w lipcu tego roku wycofano z obrotu produkty lecznicze o nazwach Minirin i Octostim. Oba leki zawierają desmopresynę - substancję będącą organicznym związkiem chemicznym. Desmopresyna jest stosowana w przypadkach stwierdzonego niedoboru wazopresyny, czyli hormonu produkowanego przez mózg, a konkretniej przed podwzgórze tego organu. Niedobór tego hormonu, produkowanego przez ludzkie ciało najintensywniej nocą, może prowadzić do rozwoju choroby układu wydalniczego nazywanej moczówką prostą. Schorzenie to może prowadzić do odwodnienia, a leki sprzedawane w areozolu mają za cel zapobiegać niedoborom hormonu.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, bezpośrednią przyczyną natychmiastowego wycofania leków Minirin i Octostim przez GIF jest wykrycie pewnych nieprawidłowości związanych z objętością płynów. Wyniki przeprowadzonej analizy potwierdziły brak zgodności ze specyfiką dla zawartości desmopresyny, będącą substancją czynną obu produktów, oraz dodawanego do nich chlorku benzalkoniowego, pełniącego funkcję substancji pomocniczej.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru

Zgodnie z najnowszymi postanowieniami GIF, łącznie wycofano z obiegu siedem serii leku Minirin i cztery serie leku Octostim. Podmiotem odpowiedzialnym za oba leki jest niemiecka firma Ferring GmbH.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Wielki protest pod Sejmem, ludzie wyszli na ulice, mają dość. Co się dzieje i o co chodzi?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł