Popularny lek wycofany z aptek. W opakowaniu znaleziono silny psychotrop
unsplash.com/NathanielYeo
Autor Barbara Bujar - 16 Czerwca 2020

GIF pilnie wycofał popularny lek. W opakowaniu zamiast znanego środka, silny psychotrop

GIF podjął decyzję o wycofaniu z aptek popularnych leków. Po otrzymaniu wniosku od spółki Polfarmex okazało się, że doszło do przypadkowej zamiany zawartości opakowań. Tabletki Furosemidum i Nasen zostały pomylone. Ich zamienne zażycie przez pacjenta może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia.

Polfarmex S.A. to polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Kutnie, które odpowiada za produkcję leków i kosmetyków. Do ich licznych wyrobów należą, m.in. tabletki Furosemidum oraz Nasen. 15 czerwca leki te zostały wycofane ze sprzedaży. Jak podaje GIF w uzasadnieniu swojej decyzji, jedna z hurtowni farmaceutycznych zgłosiła do spółki Polfarmex wykrytą nieprawidłowość. Według zgłaszających, leki zostały na odwrót włożone do swoich opakowań.

- W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej (…) Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowych produktów leczniczych – podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacjiGoście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacjiCzytaj dalej

GIF wycofuje leki, które użyte zamiennie poważnie szkodzą zdrowiu

Leki, których dotyczy decyzja wydana przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny to Furosemidum Polfarmex, tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023 oraz Nasen, tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023. GIF na swojej stronie ostrzega, że wyroby te, użyte w sposób zamienny, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ ich przeznaczenie jest zupełnie inne.

Furosemidum Polfarmex to lek używany przez osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, natomiast Nasen to produkt nasenny i uspokajający, który zastosowanie znajduje w neurologii i psychiatrii. Odmienne zastosowanie tych dwóch preparatów może więc mieć bardzo niekorzystne i niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia człowieka.

Dzisiaj grzeje: 1. Trzy ogniska koronawirusa w jednym województwie. Sytuacja jest poważna

2. Możesz ubiegać się nawet o 103 tys. zł od rządu. Nabór trwa i to bez zakłóceń

Aby uniknąć skutków zażycia złego leku przez pacjentów, GIF apeluje o to, by każdy pacjent, który posiada w domu opisane produkty, zwrócił je do apteki, w której dokonał zakupu. O formie zwrotu lub wymianie wadliwej zawartości opakowania ma zadecydować Polfarmex S.A.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł