GIF wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie kolejnych produktów leczniczych
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 10.07.2019. Konferencja prasowa dotyczaca dostepnosci do lekow z udzialem Glownego Inspektora Farmaceutycznego Pawla Piotrowskiego.
Autor Aneta Młodawska - 17 Marca 2020

GIF pilnie wycofał 4 leki. Mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby

GIF poinformował o wycofaniu z obrotu kolejnych leków. Decyzja dotyczy preparatów Esmya, Uliprostal, Ulimyo i Ulipristal Alvogen. Leki te zawierają octan uliprystalu, który stosuje się m.in. w przedoperacyjnym leczeniu objawów mięśniaków macicy. Substancja ta może jednak powodować uszkodzenia wątroby.

GIF 13 marca 2020 r. wydał cztery decyzje o wstrzymaniu w obrocie kilku produktów leczniczych. Są to Esmya, Uliprostal Acetate Gedeon Richter, Ulimyo, Ulipristal Alvogen. Jak poinformowała Europejska Agencja Leków, stosowanie uliprystalu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby.

Uliprystal to syntetyczny hormon steroidowy, który stosowany jest jako antykoncepcja postkoitalna. Octan uliprystalu stosuje się także w przedoperacyjnym leczeniu objawów mięśniaków macicy oraz w sytuacjach, gdy pacjentki nie kwalifikują się do operacji.

Koronawirus zdążył się już zmutować. Wytworzył się drugi szczepKoronawirus zdążył się już zmutować. Wytworzył się drugi szczepCzytaj dalej

GIF wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie kolejnych produktów leczniczych

Octan uliprystalu do obrotu został dopuszczony stosunkowo niedawno. Lek o nazwie Esmya, zawierający tą substancję, wzbudzał kontrowersje już w 2017 roku. Europejska Agencja Leków zgłaszała, że stosowanie tego leku wiąże się u pacjentek ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby.

Jak podaje portal.abc.zdrowie.pl, 13 marca 2020 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych złożył wniosek o wydanie decyzji wstrzymującej w obrocie wszystkie serie leków zawierających 5 mg octanu uliprystalu. Są to Esmya, Uliprostal Acetate Gedeon Richter, Ulimyo i Ulipristal Alvogen.

Zgodnie z opinią Komitetu ds. Oceny Ryzyka obrót dla tych leków powinien zostać zawieszony na terenie całej Unii Europejskiej. Powodem decyzji było pojawienie się przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby u osoby, która stosowała lek z octanem uliprystalu. U pacjenta niezbędny był bowiem przeszczep tego organu.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka dni po porodzie okazało się, że ma raka. Choroba dała już przerzuty

2. Jest dobra wiadomość ws. epidemii w Polsce. Prof. Maksymowicz ujawnia

W związku z podejrzeniem, że lek wywołuje ciężkie niepożądane działania, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o czasowym wstrzymaniu obrotu produktami leczniczymi zawierającymi octan uliprystalu. Chodzi o serie następujących leków:

Esyma (Ulipristali acetas) tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry
Ulimyo (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Aristo Pharma GmbH, Niemcy
Ulipristal Acetate Gedeon Richter (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry
Esmya (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polka wróciła z Niemiec. Szybko uciekła z kwarantanny, bo tradycyjne jedzenie jej nie smakowało
  2. Kto najciężej choruje na koronawirusa? Jest najnowszy raport, prawda jest bardzo smutna
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł