GIF wycofuje 2 partii leku
fot. pxhere.com/Martin Lopez
Autor Karol Zaborowski - 20 Października 2019

Pilna decyzja GIF. Lek na stwardnienie rozsiane wycofany w całej Polsce

GIF otrzymał zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach dotyczące dwóch partii leku stosowanego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Środek został natychmiast wycofany ze wszystkich aptek w Polsce.

GIF otrzymał pilne powiadomienie w systemie Rapid Alert o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej opakowania omawianego leku. Po sprawdzeniu tych doniesień podjęto decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu dwój partii środka o nazwie Avonex. Lek ten stosowany jest u pacjentów z nawrotowym stwardnieniu rozsianym i wykonywany jest z ludzkich białek. Pacjenci dzięki niemu łatwiej zwalczają infekcje bakteryjne.

GIF wycofuje kolejny lek

Decyzja wydana przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dotyczy dwóch partii o następujących numerach 1423235, data ważności: 31.10.2010 oraz 1423343, data ważności: 31.10.2010. Avonex dostępny jest w postaci ampułko-strzykawek, z czego w jednym opakowaniu znajdują się 4 dawki leku.

Skandaliczne zachowanie turystów w Karkonoszach. Zamiast pomóc woleli robić zdjęciaSkandaliczne zachowanie turystów w Karkonoszach. Zamiast pomóc woleli robić zdjęciaCzytaj dalej

Avonex zawiera w sobie substancję aktywną o nazwie Interferonum beta-1a, a w jednej ampułko-strzykawce znajdziemy 30 ug/0,5 ml (6 mln j.m.) tego leku. Główny Inspektorat Farmaceutyczny sprawdził jakość opakowań, w których sprzedawany jest lek i wykryto w nich poważne niedociągnięcia.

W wyżej wymienionych partiach mogło dojść do nieszczelności samych ampułko-strzykawek, przez co roztwór może zostać zanieczyszczony, a także nie nadawać się do użytku przez pacjentów. Wszyscy chorzy na stwardnienie rozsiane, którzy przyjmują ten lek, powinni dokładnie sprawdzić, czy nie posiadają w swoich apteczkach wadliwej partii leku. Jeżeli znajdziemy taki lek, powinniśmy zwrócić go do apteki, aby został poddany utylizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stowarzyszenie STOP NOP przesadziło. Ministerstwo zdrowia powiadomiło prokuraturę
  2. Chcesz zadbać o swoje serce? Nie jedz tych produktów na śniadanie
  3. Jak rozpoznać prawdziwy miód? Uważajcie na nieuczciwych sprzedawców

Następny artykuł