GIF wycofał kolejny lek
fot. pixabay.com/mwooten
Autor Karol Zaborowski - 22 Października 2019

Kolejny lek skażony rakotwórczą substancją. Pilna decyzja GIF

GIF zarówno we wrześniu, jak i październiku wydał szereg decyzji o wstrzymaniu lub wycofaniu różnych leków zawierających Ranitidinum. Wszystkie decyzje zostały wydane z tego samego powodu, a teraz do tej czarnej listy dołączył kolejny lek.

GIF cały czas prowadzi kontrole dotyczące leków, które znajdują się na naszym rynku. Jest to niezbędne, aby zapewnić pacjentom dostęp do środków spełniających wszystkie niezbędne normy. Niestety każdy system ma też swoje słabe strony i niekiedy zdarza się, że środki, które trafią na apteczne półki, tak naprawdę nie powinny się tam znaleźć.

Ranitidinum jest substancją aktywną, która znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Możemy znaleźć ją zarówno w lekach na zgagę, jak i w środkach stosowanych przez pacjentów z refluksem, czy też wrzodami żołądka. Niestety we wrześniu i październiku, wiele partii leków zawierających tę substancję zniknęło z naszego rynku.

Azbest w pudrze dla dzieci znanej marki. Kobiety podejrzewają, że wywołuje raka jajnikaAzbest w pudrze dla dzieci znanej marki. Kobiety podejrzewają, że wywołuje raka jajnikaCzytaj dalej

GIF wycofał kolejny lek

Wszystkie decyzje wydane przez GIF dotyczące środków zawierających Ranitidinum były wywołane tym, że w lekach znaleziono rakotwórczy składnik NDMA, którego w ogóle nie powinno tam być. Sprawiło to, że w aptekach na półkach zaczęły się pojawiać prawdziwe pustki, jeżeli chodzi o środki na zgagę.

Jednak w ostatnich dniach temat ten znacząco ucichł i mogłoby się wydawać, że wszystko wróciło już do normy. Niestety GIF wycofał właśnie kolejny lek z tej grupy, a mianowicie Ranic, 10 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji. Problem dotyczy dwóch partii leku o następujących numerach: JE7613, termin ważności: 29.02.2020 r. i JT2066, termin ważności: 31.10.2020 r.

W obu partiach leku znaleziono NDMA, przez co, jeżeli w naszym domu znajduje się opakowanie specyfiku z wyżej wymienionych partii, powinniśmy je jak najszybciej zwrócić do apteki celem utylizacji.

Ranic jest środkiem stosowanym przy nawracających krwawieniach z wrzodów żołądka, jak i przy refluksie u osób dorosłych oraz dzieci. Co więcej, używany jest również przed zabiegami pod pełną narkozą, aby kwaśna treść żołądkowa nie podrażniała naszego przełyku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Leki na receptę sprzedawane poza apteką. Czarny rynek kwitnie w najlepsze
  2. Terapia eksperymentalna jest już dostępna w Polsce. Niestety nie wszyscy z niej skorzystają
  3. Antoś jest już po pierwszej operacji w USA. "Tutaj dokonują się cuda"

Następny artykuł