gif wycofuje lek
Fot. pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 25 Czerwca 2020

GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności

GIF wycofuje z aptek popularny lek. Powodem jest niemożliwa identyfikacja serii. Koniecznie sprawdź, czy nie masz go w swojej szafce. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Lek już znika z aptek.

GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny codziennie przeprowadza różnego rodzaju badania leków i medykamentów dostępnych w polskich aptekach. Zajmuje się badaniem składów leków oraz sprawdzaniem, czy to, co deklaruje producent, nie mija się z prawdą.

Czerwone policzki mogą być objawem chorób. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczneCzerwone policzki mogą być objawem chorób. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczneCzytaj dalej

GIF wycofuje popularny lek. Koniecznie sprawdź, czy nie masz go w swoim domu

23 czerwca bieżącego roku GIF zadecydował o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Decyzja dotyczy całego kraju. Chodzi o lek dla astmatyków i alergików, Ventolin (Salbutamolum), 100 mcg/dawkę inh, aerozol wziewny, zawiesina. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, podmiotem odpowiedzialnym za produkt jest GlaxoSmithKlein (Ireland) Limited.

Przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest GSK Services Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu. Numer serii wycofanej partii to XW9E, a data ważności 10.2021.
Lek na zaburzenia oddechowe wycofano z powodu nieprawidłowego oznakowania wskazanej serii. Chodzi dokładniej o unikatowy identyfikator medykamentu, który pozwala na zidentyfikowanie konkretnego opakowania jednostkowego oraz weryfikację jego autentyczności.

Produkcja produktów leczniczych jest specjalnie zabezpieczana, co oznacza, że niestety nie można zmienić opisu tej serii w systemie. W związku z tym nie spełnia ona wymagać odnośnie do identyfikacji leków. Warto podkreślić, że decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Już ponad 3 mln Polaków korzysta z dużego ułatwienia, ty też możesz. Wystarczy jedna rzecz

Niestety ta sytuacja wcale nie jest ona całkiem odosobniona. Dobrze jest zwracać uwagę na komunikaty Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. GIF, jak i podobna placówka, jaką jest Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), stoi na straży naszego zdrowia i broni nas przed próbami oszustw producentów. Dobrze jest obserwować komunikaty nadawane przez obie instytucje.

Bywa, że produkty, których dotyczą komunikaty, zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka. Niestety nie posiadamy w domach odpowiedniej aparatury, aby móc wszystko samemu zbadać, jednak całe szczęście są instytucje, które zrobią to za nas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Widok grobu Kazimierza Deyny zapiera dech w piersiach. Od jego śmierci minęło już ponad 30 lat

Następny artykuł