GIF wycofał 8 partii leku
fot. unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

GIF wycofał 8 partii popularnego leku, wielu z nas może mieć go w swoim domu

GIF cały czas musi kontrolować kolejne partie leków, które trafiają na nasz rynek. Niestety mimo tych kontroli, czasami zdarzy się, że do aptek trafi wadliwa seria leku. W tym wypadku mówimy o aż 8 partiach popularnego środka.

GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest instytucją państwową, która kontroluje wytwarzanie oraz obrót środkami leczniczych na terenie Polski. Jest to niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, którzy udając się do apteki, powinni mieć dostęp do pewnych i bezpiecznych specyfików. Niestety jak każdy inny system, tak i ten ma pewne wady i przez to do obrotu trafiają co jakiś czas wadliwe partie leków, które nie powinny tam się nigdy znaleźć. W tym wypadku wycofano aż 8 serii leku stosowanego na pleśniawki w jamie ustnej.

GIF wycofał 8 partii leku

Pleśniawki to nic innego, jak grzybicze zapalenie jamy ustnej i najczęściej pojawiają się u dzieci, które bardzo lubują się do wsadzania każdej swojej zabawki do buzi. Przez to dostają się do nich liczne bakterie, a także drożdżaki, czyli właśnie grzyby odpowiedzialne za powstawanie pleśniawek.

U dorosłych pojawiają się znacznie rzadziej, ale również mogą wystąpić, przy uszkodzeniu śluzówki jamy ustnej. Jednym z leków, przeciwgrzybiczych dostępnych na naszym rynku jest Aphtin, którego 8 partii zostało właśnie wycofanych przez GIF z rynku. Chodzi dokładniej o serie 00617, 00717, 00817, 00118, 00218, 00318, 00418, 00518.

Na szczęście sam powód wycofania ich nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, ale wszystkie te partie nie spełniają wymogów dopuszczenia ich do rynku. Jednym z problemów, który pojawił się z tym lekiem, był jego nieodpowiedni zapach. Jednak znacznie istotniejsze jest to, że środek zawierał mniejszą ilość substancji czynnej, niż powinien.

To w połączeniu z faktem, że lek ten nie może być stosowany przez dłuższy okres niż przez 3-5 dni u dzieci, które skończyły już pierwszy rok swojego życia, sprawia, że leczenie mogłoby nie przynieść absolutnie żadnego rezultatu. Warto więc sprawdzić, czy w naszej domowej apteczce nie znajduje się właśnie wadliwa partia tego leku. Jeżeli tak jest, to powinniśmy ją oddać do apteki.

Następny artykuł