GIF wycofał ponad 40 serii popularnego leku
fot. unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Karol Zaborowski - 27 Listopada 2019

Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 serii

GIF wydał pilną decyzję o wycofaniu popularnego leku, który był przeznaczony na rynek Polski oraz zagraniczny. Decyzja ma rygor natychmiastowego wykonania, a powiadomienie zostało złożone na wniosek podmiotu odpowiedzialnego.

GIF odpowiedzialny jest za kontrolowanie zarówno leków, które dopiero wchodzą na nasz rynek, jak i tych obecnych na nim nawet od kilku lat. Z tego też względu przeprowadzane są testy, aby mieć pewność, że środki dostępne w aptekach spełniają wszystkie normy. Niestety nie zawsze ten system skutkuje i wtedy wydawana jest decyzja o wycofaniu lub wstrzymaniu konkretnych środków.

W tym wypadku chodzi o lek Debridat, który zawiera substancję aktywną trimebutynę. Stosowany jest do normalizacji oraz regulacji pracy i perystaltyki naszego układu pokarmowego. Lek działa na każdy jego odcinek i dostępny jest w formie granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej.

6 ćwiczeń, które złagodzą ból rwy kulszowej. Wszystkie z nich wykonasz w swoim domu6 ćwiczeń, które złagodzą ból rwy kulszowej. Wszystkie z nich wykonasz w swoim domuCzytaj dalej

GIF wycofał ponad 40 partii popularnego leku

Wycofane serie leku Debridat były przeznaczone na rynek Polski oraz zagraniczny. GIF otrzymał informację o nieprawidłowościach od organu odpowiedzialnego, którym w tej sytuacji jest Pfizer Europe MA EEIG. W 46 partiach preparatu stwierdzono nieprawidłowości w postaci podejrzenia o obecności ciała obcego.

Decyzja wydana przez GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności i wszyscy pacjenci korzystający z tego leku powinni sprawdzić, czy w swoich domach nie posiadają wadliwego produktu. Pełna lista serii wycofanych z obrotu została umieszczona na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

W przypadku, gdy numery serii z naszego opakowania będą pokrywać się z tymi na zamieszczonej liście, powinniśmy natychmiast zwrócić lek do apteki celem utylizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.
  2. 5 najczęściej przeoczanych chorób. Na diagnozę można czekać nawet latami
  3. NFZ zapowiada poważne zmiany. Ponad 50 porodówek zostanie zamkniętych?
  4. Popularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergenie

Następny artykuł