ginekolog_karygodne_zachowanie
pixabay_DarkoStojanovic
Autor Damian Witoń - 2 Lutego 2020

Karygodne zachowanie lekarzy. Pacjentki opowiedziały, co spotkało je u ginekologa

Ginekolog jest specjalistą, który nie cieszy się dużym zaufaniem wśród kobiet. Pacjentki boją się i unikają wizyt u tego typu lekarza, ponieważ, jak pokazują historie, którymi dzielą się internautki, wizyta u ginekologa może być bardzo nieprzyjemna.

Ginekolog jest lekarzem, u którego ewentualna wizyta może być dla wielu kobiet szczególnie stresująca. Powodów lęku przed pójściem do tego typu specjalisty jest wiele, a jednym z nich są bardzo przykre sytuacje opowiadane przez pacjentki dzielące się swoimi traumatycznymi przeżyciami. Niektóre z nich są naprawdę żenujące, a osoby za nie odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje.

Z ostatniej chwili: pierwsza śmiertelna ofiara nowego wirusa poza ChinamiZ ostatniej chwili: pierwsza śmiertelna ofiara nowego wirusa poza ChinamiCzytaj dalej

Ginekolog koszmarem wielu kobiet

Według portalu medonet.pl 3 miliony Polek decyduje się odwiedzić ginekologa rzadziej niż raz do roku lub w ogóle tego unika. Kobiety uważają, że wizyty u tego typu specjalisty są krępujące. Często podczas nich słyszą obraźliwe komentarze i uwagi na swój temat, co powoduje, że czują strach przed ponownymi odwiedzinami w gabinecie lekarskim. W badaniach Joanny Skoniecznej z 2015 roku mających na celu przyjrzenie się perspektywie pacjentek korzystających z usług ginekologa niemal 15 procent z nich traktuje to zło konieczne, natomiast ponad 9 procent czuje się skrępowanych podczas wizyt u lekarza.

Badania miały na celu również odpowiedzenie na pytanie o to, który moment wizyty u ginekologa kobiety uznają za najbardziej krępujący. Na pierwszym miejscu uplasował się moment kładzenia się na fotelu ginekologicznym, który wskazało 36,5 procent ciężarnych kobiet oraz 32,5 nieciężarnych. Drugie miejsce przypadło na samo badanie ginekologiczne, podczas którego skrępowanych czuje się 32 procent kobiet ciężarncyh oraz 30,4 nieciężarnych. Trzecie miejsce na niechlubnym podium zajmuje moment przed badaniem ginekologicznym, a więc rozbieranie się, które wskazało 24,8 procenta kobiet ciężarnych oraz 25,1 nieciężarnych.

Najpierw ginekolog, potem traumatolog?

Lęk przed wizytą u ginekologa nie bierze się znikąd. Wiele kobiet dzieli się swoimi przykrymi historiami, jakie miały miejsce podczas odwiedzin u lekarza. Paulina z Krakowa została nazwana “puszczalską”, kiedy wybrała się do ginekologa w celu otrzymania recepty na potrzebne jej środki antykoncepcyjne. Ewa usłyszała od lekarki, że choruje na nowotwór i ma tylko kilka miesięcy na zajście w ciąże, na której bardzo jej zależało. Nie otrzymała dodatkowych informacji, skierowano ją tylko na zabieg. W trakcie wizyty dostała wulgarne polecenie, aby “podniosła dupsko” oraz została oskarżona , bezpodstawnie zresztą, o próbę wyłudzenia zwolnienia lekarskiego. Na szczęście Ewa zdecydowała się na pójście do innego specjalisty, gdzie okazało się, że poprzednia diagnoza była błędna. Kinga podczas wizyty u ginekologa była podrywana przez lekarza, który zwracał się do niej zwrotami o podtekście erotycznym, wykazując przy tym całkowity brak profesjonalizmu.

Powyższe przykłady są jedynie małym ułamkiem tego, o czym z zażenowaniem opowiadają kobiety na temat wizyt u ginekologów. Warto pamiętać, że godne traktowanie nie jest tylko oznaką uprzejmości ze strony lekarza, ale także jego obowiązkiem. Odpowiedni wpis na ten temat znajduje się nawet w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

-Lekarz powinien życzliwe i kulturalnie traktować pacjentów, szanujących ich godność osobistą, prawo do intymności i prywatności - nakazuje Kodeks Etyki Lekarskiej w art. 12 ust.1

W przypadku jakiegokolwiek naruszenia zasad godnego traktowania pacjenta należy zwrócić uwagę lekarzowi. Jeżeli to nie poskutkuje, można złożyć skargę bezpośrednio do jego przełożonych lub organów zewnętrznych.

Kobiety, które zostały dotknięte niewłaściwym traktowaniem przez ginekologa, często tłumią w sobie złe emocje i udają, że nic się nie stało. Jest to dużym błędem, który może odcisnąć piętno na zdrowiu psychicznym i ułatwić nieprofesjonalnemu lekarzowi uniknięcia konsekwencji. Warto otwarcie mówić o problemie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka znana z TVP i TVP. O śmierci kobiety poinformowała córka
  2. Krępujące fakty z przeszłości, do których Holecka się nie przyzna. Dziennikarze zdradzają
  3. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Według niektórych jest najzdrowszym owocem na świecie. Wystarczy jeść raz dziennie
  5. Właściwości czystku. Zdecydowanie zbyt mało osób po niego sięga
  6. W sieci pojawiło się porażające zdjęcie Królikowskiego. Fani zamarli, byli przerażeni

Następny artykuł