Ginekolog apeluje do wszystkich kobiet. Seria popularnych produktów może być szkodliwa dla zdrowia, wiele pacjentek wciąż ich używa

ginekolog
pixabay.com/orzalaga
Autor Barbara Bujar12.01.2021

Media obiegł apel, który ginekolog wystosowała do wszystkich kobiet. Dr Jennifer Gunter postanowiła ostrzec pacjentki przed ekologicznymi dzierganymi tamponami. Są bezpieczne dla środowiska, ale nie dla stref intymnych – zauważyła.

Ginekolog to jeden z ważniejszych lekarzy, którego regularnie powinna odwiedzać każda kobieta. Doktor Jennifer Gunter cieszy się sporym zaufaniem swoich pacjentek, dlatego postanowiła zwrócić się do nich z pewną prośbą.

Amerykańska specjalistka wystosowała apel do kobiet, w którym podjęła temat popularnych i ekologicznych produktów. Jak zauważyła, w trosce o planetę producenci materiałów higienicznych wpuścili na rynek serię dzierganych tamponów. Co ciekawe, według lekarki korzysta z nich coraz więcej osób.

Ginekolog ostrzega. Dziergane tampony nie są bezpieczne dla stref intymnych

Jak podaje portal o2.pl, produkty ekologiczne, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością, charakteryzują się wielokrotnością użytku. Niedawno do puli takiego asortymentu dołączyły także tampony. Nie są one jednak polecane przez lekarzy.

Według doktor Gunter, która jako ginekolog od lat przyjmuje wiele pacjentek, lista wad dzierganych tamponów jest długa. W apelu, który wystosowała do kobiet, zwróciła uwagę między innymi na to, że nie zawsze to, co modne i dobre dla środowiska, jest jednocześnie bezpieczne dla zdrowia.

Szef KPRM właśnie poinformował o decyzji. Będą masowe szczepienia w PolsceSzef KPRM właśnie poinformował o decyzji. Będą masowe szczepienia w PolsceCzytaj dalej

Tampony, których temat podjęła amerykańska ekspertka ds. życia seksualnego, mogą być wykonywane z włóczki lub innego włókna wielorazowego użytku. Problem w tym, że żadne z nich nie jest sterylne, co oznacza, że może prowadzić do ostrych stanów zapalnych.

Dodatkowo dziergane tampony to produkty wykonywane ręcznie. Zanim producenci osiągną zakładany efekt, materiał przechodzi przez wiele rąk. W związku z tym jeszcze jako nowy powinien zostać dokładnie wysterylizowany. A to – jak zauważa doktor Gunter – mija się z celem dbania o planetę.

- Musimy zagotować wodę i użyć detergentu – zauważa.

Naciskając na drugi z elementów sterylizacji, czyli detergent, specjalistka zwraca uwagę nie tylko na to, że nie jest ekologiczny, ale także na jego zdolność do podrażnień. Jeżeli na tamponie zostanie choć odrobinę preparatu, ścianki pochwy mogą ulec poważnemu uszkodzeniu.

Biorąc pod uwagę wszystkie rady ginekologa, najlepiej odłożyć dziergane tampony i skorzystać z tych, które na rynku są już od lat – bezpiecznych i jednorazowych. Jeśli jednak dbanie o planetę jest dla nas ważniejsze, zamiast materiałów higienicznych z włókna, podczas miesiączki można zdecydować się na zakup kubeczka menstruacyjnego.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł