Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne GIS, nic już nie będzie jak dawniej

gis o nowych obostrzeniach w żłobkach i przedszkolach
Fot. pixabay.com/ tolmacho
Autor Klaudia Gaicka01.05.2020

GIS, Główny Inspektorat Sanitarny, poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w nowo otwartych placówkach przedszkolnych i żłobkach. Jak się okazuje, wiele się zmieni.

GIS w czwartkowej publikacji opisał dokładne wytyczne przeciwepidemiczne, które będą obowiązywać w ponownie otwartych przedszkolach (wraz z oddziałami przedszkolnymi w szkołach podstawowych) oraz żłobkach. Przypominamy, że zostaną one otwarte już 6 maja. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych na początku marca. Od tej pory minęło już dwa miesiące, podczas kiedy liczba zarażonych wzrasta, władze zdecydowały się rozpocząć procedurę odmrażania kraju. Pierwsze kroki zostały już podjęte, młodzież poniżej 18. roku życia (i powyżej 13.) może już wychodzić z domów bez opieki, zwiększył się limit klientów robiących w tym samym czasie zakupy, otwarto parki i lasy, zwiększono również limity osób przebywających jednocześnie w kościołach.

Kierowcy busów mają sposób na ominięcie restrykcji. GIS alarmuje, to karygodne powinni zostać ukaraniKierowcy busów mają sposób na ominięcie restrykcji. GIS alarmuje, to karygodne powinni zostać ukaraniCzytaj dalej

GIS o nowych zasadach obowiązujących w żłobkach i przedszkolach

Maksymalna ilość dzieci w grupie to 12 (w pewnych uargumentowanych przypadkach 14), dodatkowo będą one mogły przebywać tylko w jednej sali, która będzie wietrzona przynajmniej raz na godzinę. Jak podaje serwis RMF24, minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 metrów kwadratowych na jedno dziecko i każdego opiekuna. Co ważne, powierzchnię każdej z sal wylicza się osobno, uwzględnia się również powierzchnię, na której ustawione są meble lub inne przedmioty.

Dodatkowo w Sali nie może być zabawek, których nie można zdezynfekować, takich jak np. pluszowe zabawki. Przedszkolnych opiekunów powinien dzielić dystans przynajmniej 1,5 metrów, również rodzice i osoby odbierające maluchy nie powinny podchodzić do osób tam przebywających. W placówce obowiązuje również zasada, że na 15 metrów kwadratowych, może przebywać jeden rodzic z dzieckiem. Pracownicy pomocniczy i kuchenni nie powinni mieć w ogóle styczności z dziećmi i opiekunami grup. Zarówno opiekunowie, jak i dzieci mogą uczęszczać do placówek jedynie bez objawów mogących wskazywać chorobę zakaźną. Co więcej, jak podaje serwis, osoby trzecie powinny w placówce przebywać tylko w uzasadnionych przypadkach przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje

2. Akcja ratunkowa zakończyła się wielką tragedią. Dziecko nie żyje, ciężko powstrzymać łzy

GIS zarekomendował również kupno termometrów bezdotykowych, w minimalnej ilości jedna sztuka na grupę. Sanepid określił ponadto zasady przygotowywania, dostarczania i spożywania przez dzieci posiłków. Nie można między innymi korzystać z fontann i źródełek wody. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najlepsze na świecie ciasto "skubaniec" zrobisz w 30 minut. Jest kruche, z bezą i owocami
  2. Małgorzata Rozenek-Majdan retuszuje zdjęcia? Niepokojące szczegóły na najnowszych zdjęciach
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Na zakupach będą mogli cię zamknąć w izolatce. Wystarczy podejrzenie

Następny artykuł