GIS wydał ostrzeżenie w sprawie obostrzenia w sklepach
pixabay.com/ElasticComputeFarm
Autor Barbara Bujar - 1 Sierpnia 2020

GIS wydał ważne ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Dotyczy obostrzenia w sklepach

GIS przypomina Polakom o obowiązku zakrywania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Rzecznik urzędu administracji rządowej w swojej wypowiedzi skupił się głównie na sklepach. Jak twierdzi, obostrzenie dotyczy nie tylko klientów, ale także sprzedawców. Za jego zlekceważenie służby mogą wystawić mandat na wysoką kwotę.

GIS kolejny raz alarmuje. Tym razem rzecznik urzędu administracji rządowej Jan Bondar przypomina Polakom o obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach. Mężczyzna, który w czwartek gościł w Programie Pierwszym Polskiego Radia, zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii w tym temacie. Przede wszystkim poinformował, że obostrzenie nie obejmuje jedynie klientów, ale także sprzedawców i innych pracowników tych miejsc. Obie strony mogą zostać ukarane wysokim mandatem.

Małgorzata Rozenek-Majdan została perfidnie oszukana. Teraz ostrzega wszystkich, aby nie dali się nabrać na Małgorzata Rozenek-Majdan została perfidnie oszukana. Teraz ostrzega wszystkich, aby nie dali się nabrać na "cudowny produkt", który może być niebezpieczny dla zdrowiaCzytaj dalej

Brak maseczki w sklepie grozi wysokim mandatem. GIS ostrzega

Jak donosi portal Interia Biznes, rzecznik GIS Jan Bondar uczestniczył w czwartkowej rozmowie dla Polskiego Radia. Mężczyzna odpowiedział na wiele pytań dotyczących między innymi obowiązku zakładania maseczki w sklepach, wysokości mandatu w przypadku jego zlekceważenia oraz służb, które mają prawo taką karę wystosować. W swojej wypowiedzi poruszył także kwestię powrotu obostrzenia, które miałoby dotyczyć zakrywania nosa i ust na ulicach.

Maseczki mają służyć bezpieczeństwu, dlatego powinni je nosić zarówno klienci, jak i sprzedawcy. Takie zdanie wyraził rzecznik GIS. Zdaniem mężczyzny obie strony mają prawo reagować i wymagać tego od siebie nawzajem.

- Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników supermarketu, którzy z racji wykonywanej pracy mają kontakt z ogromną liczba osób- powiedział.

Lekceważenie obostrzenia, do którego dochodzi w polskich sklepach, ale także komunikacji miejskiej i innych wspólnych przestrzeniach zamkniętych, może zostać ukarane mandatem. Do takiego czynu uprawnione są odpowiednie służby. Należą do nich: policja, straż miejska i inspekcja sanitarna. Wysokość grzywny może wynieść nawet 500 zł.

Jan Bondar, zapytany o ilość kontroli, jaką prowadzą polskie służby, powiedział, że w ostatnim czasie szczególnie sprawdzane są miasta turystyczne. Jego zdaniem przestrzeganie obowiązku odbywa się tam na naprawdę przyzwoitym poziomie.

- Świadomość - po pierwsze: obowiązku przestrzegania prawa, po drugie: celowości noszenia maseczek - jest, myślę, całkiem duża - ocenił.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski ma nowy pomysł walki z koronawirusem. Uderzy w wielu Polaków
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Niemcy popełniają jeden błąd przez co liczba infekcji rośnie. Niestety, to samo robią Polacy

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego podzielił się jeszcze jedną informacją. Jego zdaniem maseczki na razie pozostaną obowiązkowe jedynie w przestrzeniach zamkniętych. Powrót będzie możliwy, na ten moment jednak nie jest przewidywany.

- Tam, gdzie nie ma kontaktu z innymi ludźmi i tam, gdzie można utrzymać dystans społeczny, jeśli się nie wydarzy jakiś kataklizm, to raczej nie przewidujemy takiego rozwiązania - przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spełniła się wizja Krzysztofa Jackowskiego? Jasnowidz potwierdził, dokładnie przewidział tragiczne zdarzenia
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. Monika odebrała życie własnemu dziecku, Filipkowi. Okazuje się, że rzeczy, których się dopuszczała, są zatrważające
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł