Pilny komunikat GIS. Inspektorat ostrzega przed popularnym elementem wyposażenia kuchni, może zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje

GIS ostrzeżenie
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Natalia Niewczas06.01.2021

GIS wydał pilny komunikat. Inspektorat ostrzega przed chochlami, które można było nabyć w sieci sklepów Auchan. Materiał użyty do ich wykonania zawiera niebezpieczne dla zdrowia człowieka substancje.

Z tym komunikatem GIS powinien zapoznać się każdy Polak. W popularnej sieci sklepów Auchan sprzedawano potencjalnie szkodliwe dla zdrowia chochle. Badania wykryły, że użyty do ich wykonania materiał zawiera pierwszorzędowe aminy aromatyczne.

Ważne ostrzeżenie GIS. Szkodliwa substancja w materiale użytym do produkcji chochli

Tym razem ostrzeżenie publiczne GIS dotyczyło produktu przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Stosowny komunikat opublikowano między innymi w mediach społecznościowych.

- Ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością: Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu pn. Chochla - napisano na oficjalnym profilu GIS na Facebooku.

Potencjalnie szkodliwy dla zdrowia produkt to chochla odznaczająca się numerem partii 08/2019. Do wiadomości publicznej GIS podał również kod kreskowy artykułu: 3245676703573.

Z ostatniej chwili: Europejska Agencja Leków podjęła pilną decyzję. Chodzi o szczepionkę przeciw COVID-19Z ostatniej chwili: Europejska Agencja Leków podjęła pilną decyzję. Chodzi o szczepionkę przeciw COVID-19Czytaj dalej

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, w związku z wykryciem szkodliwych substancji GIS zobowiązał dystrybutora produktu do wycofania go z obiegu. W tym przypadku dystrybutorem jest AUCHAN POLSKA Sp. z o.o., ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno.

Sieć sklepów Auchan wycofała wspomnianą partię produktu ze sprzedaży. Kierownicy sklepów zostali zobowiązani do wywieszenia stosownych ostrzeżeń dla klientów. GIS przypomina, że produkt nie powinien być dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA) to grupa związków chemicznych wykorzystywanych między innymi do produkcji farmaceutyków. Niekiedy używa się ich również w procesie produkcji materiałów wybuchowych.

Z informacji przekazywanych przez portal merieuxnutrisciences.com wynika, że niektóre ze związków chemicznych PPA podejrzewa się o działanie rakotwórcze. W związku z tym są uznawane za niebezpieczne w materiałach wykorzystywanych do produkcji zabawek, przedmiotów mających kontakt z żywnością bądź serwetkach.

Nad sprawą czuwają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. GIS nadzoruje proces wycofania produktu z obiegu, ma także prowadzić postępowanie wyjaśniające.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł