GIS ostrzega przed niebezpieczną rośliną
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 11 Lipca 2020

GIS wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien się z nim zapoznać

GIS wydał pilne ostrzeżenie, które dotyczy wszystkich Polaków. Można w nim znaleźć informacje dotyczące niebezpiecznej rośliny, z którą kontakt może prowadzić do niebezpiecznego zatrucia oraz niezwykle bolesnych oparzeń.

GIS ze względu na aktualnie trwający okres wakacyjny wydał specjalne ostrzeżenie, które powinno szczególnie zainteresować wszystkich urlopowiczów. Wakacje sprzyjają wypoczynkowi i to właśnie wtedy najchętniej udajemy się na urlop, aby zregenerować swoje siły.

Niestety w wielu miejscach w naszym kraju można spotkać niezwykle niebezpieczną roślinę, której lepiej unikać jak ognia. Wszystko dlatego, że kontakt z nią może prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych dolegliwości, a także dotkliwych oparzeń, po których na naszej skórze mogą pozostać trwałe blizny.

Wstrząsające wiadomości obiegły media. Ewakuowano kilkaset osóbWstrząsające wiadomości obiegły media. Ewakuowano kilkaset osóbCzytaj dalej

GIS ostrzega przed Barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego z każdym rokiem coraz bardziej rozprzestrzenia się w naszym kraju. Co więcej, wiele osób myli go z koprem lub arcydzięglem. Trzeba pamiętać, że ta roślina pastewna, która przywędrowała do nas z Kaukazu, objęta jest absolutnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Jak podaje portal rmf24.pl, spotkanie Barszczu Sosnowskiego może się dla nas bardzo źle skończyć. Wszystko dlatego, że substancje uwalniane przez roślinę znacząco wzmacniają działanie promieni UV na naszą skórę. Przez to bardzo szybko może u nas dojść do głębokich, a także rozległych poparzeń, po których blizny zostają nawet do końca życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. PILNE: PKW podała wyniki cząstkowe wyborów

Innymi skutkami kontaktu z tą rośliną są nudności, bóle głowy, a także wymioty. Jeżeli na swojej drodze spotkaliśmy Barszcz Sosnowskiego, to powinniśmy dokładnie umyć całą naszą skórę przy użyciu letniej wody z mydłem. Warto też przez kilka dni nie wystawiać się na działanie słońca, dzięki czemu unikniemy podrażnień oraz oparzeń. Natomiast jeżeli pojawiły się u nas objawy wywoływane przez tę roślinę, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Warto też wiedzieć, jak dokładnie wygląda Barszcz Sosnowskiego. Roślina ta ma dosyć charakterystyczny wygląd, ponieważ cechują ją baldaszkowate kwiatostany o białym kolorze. Co więcej, Barszcz Sosnowskiego osiąga naprawdę duże rozmiary. Roślina może mieć nawet 4 metry wysokości, a łodyga ma niekiedy 10 centymetrów średnicy. Dodatkowo na łodygach i liściach obecne są włoski, odpowiedzialne za produkcję toksyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Agata Duda zaatakowała dziennikarza. Właśnie odpowiedział jej w bolesny sposób;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Niesamowity duet, śpiewa razem z krową. Jest wideo

Następny artykuł