GIS udzielił pacjentom cennych wskazówek. Mogą uratować życie w momencie zagrożenia

GIS co robić w razie zadławienia
fot. https://pixabay.com/ un-perfekt
Autor Natalia Niewczas25.07.2020

GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny, udziela dokładnych instrukcji, według których powinniśmy postępować w razie zadławienia. Ten niebezpieczny stan mogą wywołać zwykłe, codzienne czynności, takie jak spożywanie pokarmu. Na groźne zadławienia szczególnie narażone są dzieci - wystarczy moment nieuwagi, by w gardle malucha znalazł się blokujący przepływ powietrza przedmiot, na przykład drobna zabawka.

GIS informuje, jak postępować w przypadku zadławienia. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia - jeżeli drogi oddechowe są blokowane przez kawałek jedzenia, drobny przedmiot, a nawet ślinę, może dojść do niedotlenienia organizmu. Najgorszym potencjalnym następstwem zadławienia jest nagłe zatrzymanie akcji serca.

Objawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówObjawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówCzytaj dalej


GIS dzieli się z nami cennymi wskazówkami


Znajomość wskazówek opublikowanych przez GIS może uratować życie. Szybkie i zdecydowane podjęcie pierwszej pomocy zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie, a nieudzielenie jej może grozić pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. To tylko dwa z wielu powodów, dla których powinniśmy znać zasady pierwszej pomocy, a także udzielać jej w wymagających interwencji sytuacjach. Zadławienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, dochodzi do niego poprzez zamknięcie dróg oddechowych, co zazwyczaj powodują pojawiające się w przełyku ciała obce.


Pierwszym naturalnym mechanizmem obronnym organizmu na zadławienie jest kaszel. Jeżeli poszkodowany pozostaje przytomny, ale przestał kaszleć, należy pochylić go do przodu i pięciokrotnie uderzyć w przestrzeń między jego łopatkami. W przypadku, gdy powyższa metoda nie daje spodziewanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie chwytu Heimlicha.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Czas na złożenie wniosku mija już za kilka dni. Rekordzista dostał aż 429 tys. zł


Aby prawidłowo wykonać manewr Heimlicha, należy pochylić poszkodowanego do przodu, objąć go oburącz od tyłu na wysokości nadbrzusza, czyli tuż pod mostkiem, a następnie energicznymi ruchami pociągnąć poszkodowanego jednocześnie ku górze i do siebie. Wywarty na przeponę nacisk powinien sprawić, że zalegające w układzie oddechowym ciało obce wydostanie się na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że rękoczynu Heimlicha nie należy stosować w przypadku kobiet w ciąży.


Jeśli mimo zastosowania kolejno uderzenia w plecy i chwytu Heimlicha zagrożenie nie mija, a ciało obce pozostaje w drogach oddechowych poszkodowanego, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku utraty przez poszkodowanego przytomności oprócz powiadomienia służb należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP właśnie przekazało bardzo ważną wiadomość. Zaczęło się
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. RMF FM: Rodzice stracą pieniądze, nadszedł koniec. Znika bardzo popularne świadczenie;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł