gis ostrzega przed nowym dopalaczem
fot. https://pixabay.com/ jarmoluk
Autor Klaudia Gaicka - 16 Lipca 2020

GIS ostrzega. Na polskich ulicach pojawił się nowy, ekstremalnie niebezpieczny dopalacz

GIS ostrzega, na polskim rynku pojawił się nowy dopalacz. Może być dostępny w różnych formach, a nawet jednorazowe jego zażycie może poskutkować depresją oddechową i śmiercią. Eksperci ostrzegają, przed tego typu substancjami. Dla osób, które kojarzą narkotyki z lat 90., moc nowych specyfików byłaby ogromnym zaskoczeniem.

GIS, główny inspektorat sanitarny ostrzega przed nowym narkotykiem. Nieuczciwe osoby bez kręgosłupa moralnego już od kilku lat tworzą coraz to nowsze substancje psychoaktywne, próbując w ten sposób obejść prawo i wzmocnić doznania zażywających.

Doda przyłapana w Dubaju na łamaniu obostrzeń. W ostry sposób odpowiedziała na krytykęDoda przyłapana w Dubaju na łamaniu obostrzeń. W ostry sposób odpowiedziała na krytykęCzytaj dalej

GIS ostrzega, na rynku pojawił się nowy narkotyk

Nowe substancje są dużo bardziej niebezpieczne od starych, ponieważ nie istnieją na ich temat prawie żadne rzetelne badania. Jak podaje serwis Abczdrowie.pl, funkcjonariusze policji odkryli nowy narkotyk dostępny na ulicy. Mowa o Etazenie, który jest zamiennikiem fentanylu i heroiny, czyli jednych z silniejszych popularnych opioidów.

- Nowa substancja to etazen, czyli związek chemiczny z tej samej grupy narkotyków, do której należą: heroina, morfina, kodeina, czy tramadol - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii i uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

Obecność nowego dopalacza odkryto w Łodzi. GIS ostrzega o jego bardzo silnym działaniu, według nich jest nawet 60 razy mocniejszy od morfiny. Zwykle występuje jako szary proszek, ale może być dostępny również jako liquid do e-papierosa, susz do palenia czy spray do nosa.

- To substancja, która działa depresyjnie na centralny układ nerwowy. Nie chodzi tu jednak o depresję rozumianą jako stan psychologiczny. Na skutek zażycia substancji cały układ nerwowy spowalnia. Traci się kontakt z rzeczywistością. Można nawet w ogóle stracić przytomność. Osoby, które spożyły taki narkotyk, mogą być również w stanie przypominającym sen - mówi dr Banaszak.

Eksperci ostrzegają, że ktoś, kto stosował substancje wyskokowe w latach 90-tych, może sobie nie zdawać sprawy, z tego, jak mocne działanie mają te powstające dzisiaj.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Kontrole w polskich domach, do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary. Bezpieczne tylko kilka grup

- Problem polega na tym, że nie trzeba brać ich regularnie, by doszło do tragedii. Często wystarczy pojedynczy kontakt z substancją. Warto podkreślić, że wiele z nich jest też kilkadziesiąt razy mocniejsze od heroiny. Kolejny problem to fakt, że nikt - łącznie ze sprzedającymi - nie zna dokładnie ich składu. Substancje się mieszają, mają różne stężenia, więc bardzo trudno przewidzieć, jaka ilość nie zabije osoby zażywającej taki dopalacz. Czasami nawet przy małej dawce organizm może spowolnić tak, że pojawia się depresja oddechowa - człowiek może przestać oddychać. Osoby zażywające - najczęściej się po prostu duszą - wyjaśnia specjalistka psychoterapii i uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Wydano pilny komunikat ostrzegający przed niebezpieczną substancją
  2. Pilne oświadczenie rodziny Jerzego Stuhra. Mają tylko jedną ważną prośbę, apel do mediów;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł