GIS wycofał popularny olej
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 21 Grudnia 2019

Popularny olej wycofany ze sklepów. Zawiera niebezpieczne substancje

GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję dotyczącą wycofania ze sklepów popularnego oleju. Produkt nie spełnia określonych norm i według specjalistów może być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

GIS odpowiedzialny jest za kontrolowanie produktów, które trafiają na polski rynek i dotyczy to zarówno jedzenia, jak i innych rzeczy dostępnych w naszych sklepach. Niestety niekiedy zdarzy się tak, że dana wadliwa partia produktu mimo wszystko trafi na sklepowe półki tak jak w tym przypadku.

Chodzi dokładniej o zawartość estrów glicydowych, czyli kwasów tłuszczowych oraz 3-MCPD. Niestety ich nadmiar jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego zostały określone normy, które określają ich dopuszczalna ilość w olejach i innych produktach. W tym wypadku zostały znacząco przekroczone.

Tysiące złotych za suplementy diety. Ofiary Jerzego Zięby opowiedziały o skuteczności jego terapiiTysiące złotych za suplementy diety. Ofiary Jerzego Zięby opowiedziały o skuteczności jego terapiiCzytaj dalej

GIS wycofuje popularny olej

Decyzja wydana przez GIS dotyczy oleju ryżowego firmy SoRiso. Ze względu na przekroczenie dozwolonych ilości dla kwasów tłuszczowych oraz 3-MCPD cała partia tego produktu została wycofana ze sklepów całej Polsce. Chodzi dokładniej o partię E386.

Wymienione w decyzji zanieczyszczenia występują powszechnie w żywności, jednak ich ilość normalnie nie stanowi dla nas zagrożenia. W tym wypadku eksperci określili, że tak wysokie stężenie stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, produkt został wyprodukowany dla Italmex Warszawa Sp. z o.o., ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa, z datą ważności do 18.03.2021 r. i sprzedawany jest w półlitrowych butelkach. Jeżeli masz w swoim domu olej, który ma takie samo oznaczenie partii, jak to podane powyżej, to natychmiast pozbądź się go. Badacze ostrzegają, że przyswajanie nadmiernej ilości tych substancji może prowadzić do uszkodzenia nerek oraz zmniejszenia płodności u mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nigdy nie zapominaj wrzucić plasterka cytryny do gotujących się jajek. Raz zastosujesz trik i już nigdy z niego nie zrezygnujesz, bo działa wspaniale
  2. Awantura w ”Pytaniu na śniadanie”. Na żywo doszło do poważnego starcia, gość zaczął krzyczeć
  3. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  4. Dieta, na której schudniemy 9 kilogramów w tydzień. Eksperci komentują
  5. Od maja leży w śpiączce. "Tak się dzieje, gdy nie uciekasz od oprawcy"
  6. Konopie indyjskie a walka z koronawirusem. Wyniki badań zaskoczyły kanadyjskich naukowców

Następny artykuł