GIS o bąblowicy
fot. https://unsplash.com/ Sabri Tuzcu
Autor Natalia Niewczas - 24 Lipca 2020

GIS ostrzega przed groźną chorobą roznoszoną na owocach. Są sposoby, aby się przed nią ochronić, każdy powinien je znać

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące ryzyka związanego z zakażeniem groźną chorobą. Możemy przypadkowo zachorować na nią podczas jedzenia owoców, a także podczas kontaktów ze zwierzętami. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny, swoimi komunikatami próbuje zwrócić naszą uwagę na poważny problem, jakim jest możliwość zarażenia się bąblowicą. Ta choroba zakaźna może roznosić się na owocach i atakuje nas szczególnie latem, gdy ochoczo spożywamy je prosto z krzaka.

Jest oficjalny komunikat Ministerstwa Edukacji. Co czeka dzieci we wrześniu?Jest oficjalny komunikat Ministerstwa Edukacji. Co czeka dzieci we wrześniu?Czytaj dalej


GIS alarmuje


GIS ostrzega przed bąblowicą - chorobą zakaźną, którą wywołuje połknięcie jaj bąblowca. Ten podstępny pasożyt jest często przenoszony na okoliczne krzaki przez wędrujące między roślinami zwierzęta. W związku z tym bezpośrednie zagrożenie zakażenia bąblowcem stanowi zarówno kontakt ze zwierzęciem (dzikim bądź domowym) oraz spożycie nieumytych, zerwanych z krzaka owoców.


Jak podaje portal o2.pl, prawidłowe zdiagnozowanie bąblowicy nie jest proste. Przez długi czas bąblowica nie alarmuje chorego żadnymi niepokojącymi objawami. Wraz z rozwojem choroby w ciele człowieka tworzy się tak zwana “torbiel bąblowcowa”. Aby wyleczyć dotkniętego nią pacjenta, należy usunąć cystę operacyjnie.


Podobnie jak w przypadku innych chorób, bąblowicy lepiej jest zapobiegać, niż ją leczyć. Właśnie dlatego GIS udostępnił szereg związanych z profilaktyką tej choroby zaleceń. Aby ustrzec się przed zarażeniem, warto przede wszystkim zadbać o zachowanie właściwych zasad higieny. Mycie rąk po powrocie do domu lub zabawie z pupilem powinno być dla nas czynnością obowiązkową, podobnie jak mycie owoców przed spożyciem (możliwe jest także poddanie ich obróbce termicznej, która równie skutecznie zapobiega zakażeniu).

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła wiadomość. Kolosalna zmiana dla milionów Polaków, wszystko już na dniach
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Mandat za brak dystansu na plaży? Policjanci odpowiadają, jak jest z karaniem na plażach


Profilaktyka dotyczy także naszych pupili. GIS zaleca, by regularnie odrobaczać zwierzęta i dbać o ich wizyty kontrolne u weterynarza. Jeśli chodzi zaś o przedstawicieli leśnej fauny (na przykład lisy), zaleca się zabezpieczenie posesji, lub mogących przyciągnąć ciekawskie zwierzęta śmietników, dzięki czemu minimalizujemy ryzykowny kontakt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister przekazał wiadomość dla wszystkich rodziców. Decyzja jest ostateczna
  2. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  3. Niesłychane, co dalej stanie się z Jackiem Kurskim. Wielu może być wściekłych, chodzi o telewizję;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Urodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkowe

Następny artykuł