GIS wydał zalecenia, które mają pomóc uchronić się przed koronawirusem
unsplash_Helloquence
Autor - 25 Marca 2020

Pilne ostrzeżenie GIS. Każdy powinien się z nim zapoznać

GIS wydał zalecenia w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Epidemia szerzy się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby zakażeń. W Polsce potwierdzono dotychczas ponad 920 przypadków zarażenia SARS-CoV-2.

GIS wydał zalecenia, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Dotychczas potwierdzono już niemal 19 tysięcy zgonów spowodowanych chorobą COVID-19, wśród których 12 miało miejsce w Polsce. Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się na kolejne państwa. W marcu pierwsze przypadki zakażeń odnotowano w Irlandii, Monako, Ekwadorze, Azerbejdżanie i Katarze.

COVID-19 zazwyczaj ma łagodne objawy. Należą do nich katar, ból gardła, kaszel i gorączka. U niektórych osób ma ona cięższy przebieg i może prowadzić do zapalenia płuc lub trudności z oddychaniem. U osób starszych i chorujących na inne dolegliwości zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej choroby, a nawet do śmierci.

Chorzy bez objawów również zarażają? Specjaliści nie mają dobrych wiadomościChorzy bez objawów również zarażają? Specjaliści nie mają dobrych wiadomościCzytaj dalej

GIS wydał zalecenia, które mają pomóc uchronić się przed koronawirusem

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy i promować zatwierdzanie spraw przez internet. Bezpieczna odległość wynosi bowiem 1-1,5 metra. Należy ponadto regularnie i dokładnie myć ręce, zwłaszcza gdy przebywany w miejscach użyteczności publicznej: Jak czytamy na stronie gis.gov.pl, ręce należy myć wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

Warto upewnić się, że osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. Dozowniki z płynem odkażającym umieszczajmy w miejscach pracy i dbajmy, by były one regularnie napełniane. Ponadto należy się upewnić, że znajdują się one w widocznych miejscach, gdzie widnieje informacja, jak skutecznie myć ręce.

Przydatne mogą się okazać szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy zwracać szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty w miejscu publicznym nie dotykać dłońmi okolic twarzy oraz przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.

Przede wszystkim zaś należy zapewnić, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne. Powierzchnie dotykowe muszą być bowiem regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem. Obszary często używane, takie jak toalety powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

Informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać, korzystając z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590. Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażenia. Jak przypomina GIS, odpowiednie mycie rąk skutecznie eliminuje wirusa.

– Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. – czytamy w informacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ważne jest także stosowanie zasad ochrony podczas kichania i kaszlu. Zakrycie ust i nosa podczas tych czynności zapobiega bowiem rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

– Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby. – ostrzega GIS.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Zakażony koronawirusem mężczyzna zdradził pierwsze objawy i rozwój choroby. Bardzo ważne słowa, trzeba wiedzieć

Ponadto należy zachowywać bezpieczną odległość z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Unikajmy także dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają bowiem wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie twarzy może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na człowieka.

Jeśli po powrocie z kraju, gdzie szerzy się koronawirus lub po kontakcie z osobą zakażoną zmagamy się z gorączką, kaszlem lub trudnościami w oddychaniu, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Ważne jest, by w takiej sytuacji unikać korzystania z transportu publicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie mieści się w głowie. Lidl nagle przed świętami po kontrowersyjnej decyzji Biedronki też zmieni godziny otwarcia
  2. Ministerstwo Zdrowia podjęło pilną decyzję. Będą ograniczenia w sprzedaży leków
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł