Ważny komunikat GIS. Popularny produkt wycofany ze sklepów, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w domu

GIS - komunikat w sprawie żywności
Własne
Autor Barbara Bujar29.12.2020

GIS wydał pilne ostrzeżenie publiczne. Z sieci sklepów Lidl znikają 3 partie sezamu łuskanego. W produkcie wykryto szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu. Inspektorat apeluje do konsumentów, by nie spożywali żywności objętej komunikatem.

GIS ostrzega przed tlenkiem etylenu, który podczas badań laboratoryjnych został wykryty w produkcie „Vitasia, Sezam łuskany, 50 g”. Obecność szkodliwej substancji stwierdzono w trzech partiach produktu.

- Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), że w sezamie łuskanym wyprodukowanym przez firmę WEIAND GmbH stwierdzono obecność tlenku etylenu – czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie publiczne GIS: trzy partie sezamu łuskanego wycofane ze sklepów

Sezam łuskany produkowany przez firmę WEIAND GmbH znajduje się na liście asortymentu dostępnego w sieci sklepów Lidl. W środę 23 grudnia w związku z wykrytymi nieprawidłowościami firma pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego rozpoczęła proces wycofywania produktu ze sprzedaży.

- Produkt został dostarczony do Lidl Sp. z o.o. sp. k. W dniu 23.12.2020 firmy rozpoczęły wycofywanie produktu z obrotu i od konsumentów. (…) Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutora – informuje GIS.

Ile osób zachorowało na grypę w 2021 roku? Interesujące daneIle osób zachorowało na grypę w 2021 roku? Interesujące daneCzytaj dalej

Zgodnie z ostrzeżeniem wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz zaleceniami firmy Lidl sp. z o.o. nie należy spożywać wszystkich partii sezamu łuskanego, które uwzględniono w komunikacie. Szczegółowe dane produktu znajdują się poniżej.

  • Produkt: Vitasia, Sezam łuskany, 50 g
  • Data minimalnej trwałości: 02/2023, 03/2023 i 06/2023
  • Producent: Weiand GmbH Industriestraße 25 Dissen a. T. W. 49201
  • Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp. k., Jankowice, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klienci, którzy zdążyli kupić produkt wskazany w ostrzeżeniu Inspektoratu, mogą zwrócić go sklepu sieci Lidl. Jak informuje dystrybutor na swojej stronie internetowej, zwrot kosztów będzie przysługiwał bez konieczności okazywania paragonu, a także za napoczęty artykuł.

Przypomnijmy, że tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone. W grudniu GIS informował o podobnych dwóch przypadkach – substancję wykryto w przyprawie meksykańskiej i sezamie firmy MAKRO oraz w mące amarantusowej firmy Bio Planet S.A.

Jeżeli po spożyciu wadliwej żywności objętej komunikatem GIS u konsumenta wystąpią niepokojące objawy, należy od razu skontaktować się z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł