gis o plażowaniu
Fot. pixabay.com/ gosiak1980
Autor Klaudia Gaicka - 30 Maja 2020

GIS wydał ważne pismo. Nie wszyscy będą mogli wejść na plażę

GIS otrzymał list dotyczący zaleceń dla polskich plaż. Jak się okazuje, być może nie każdy będzie miał w tym roku okazję poplażować.

GIS czy polski Główny Inspektorat Sanitarny zarządza naszym życiem na bardzo wielu płaszczyznach. Zajmuje się między innymi sprawdzaniem żywności dostępnej w sklepach. Chodzi stricte o to, czy dany produkt spełnia założenia, które gwarantuje na etykiecie producent, oraz czy nie znajdują się w nim żadne niepożądane składniki. Najnowsze informacje przekazane przez GIS dotyczą naszego urlopu nad polskim Bałtykiem. Jak się okazuje, nie wszyscy będą mieli dostęp do morza.

Jak naprawdę wyglądał Jezus? Naukowcy znają odpowiedźJak naprawdę wyglądał Jezus? Naukowcy znają odpowiedźCzytaj dalej

GIS otrzymał list od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny

Według RMF FM, taki wniosek wynika z listu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny skierowanego do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Eksperci twierdzą, że to właśnie tłok na kąpieliskach (i plażach) może okazać się jednym z największych czynników ryzyka wybuchów nowych ognisk epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Instytut podaje, że aby tego uniknąć niezbędny będzie dystans społeczny, wynoszący co najmniej 2 metry. Co więcej, na jednego turystę nie może przypadać mniej niż 6 metrów kwadratowych.

Jak podaje portal Wp.pl, w szczycie wakacyjnego sezonu spełnienie takich wytycznych jest niewykonalne. Zdecydowana większość z nas miała okazję plażować nad polskim morzem i wie, jak to dokładnie wygląda. Często ciężko znaleźć miejsce, chociażby na dwumetrowy koc, a co dopiero, aby zachowana była ta wskazana odległość. Do tego dochodzi bardzo duża liczba wejść na plażę, praktycznie wzdłuż całego wybrzeża.

Państwowy Zakład Higieny ma pomysł, według którego wzdłuż brzegu (na plaży) zostałyby wydzielone specjalne sektory, w których liczba miejsc byłaby ograniczona.

- Optymalnie byłoby, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego - czytamy w piśmie, cytowanym przez RMF FM.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Kobieta nie myła zębów przez 10 lat. Rezultat wprawia w osłupienie, jej dzisiejszy wygląd odbiera mowę

Choć na tę chwilę to jedynie zalecenia, nie wiadomo jak potoczy się sprawa. Być może Bałtyk, w tym roku okaże się zupełnie nietypowy. Tego typu obostrzenia boleśnie dotknęłyby nie tylko przyjezdnych, ale również miejscowych pracowników branży turystycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mistrz kuchni odradza wyrzucanie skórek po pieczarkach. Robi z nich rewolucyjny rosół, jakiego nigdy nie jadłeś
  2. Małżeństwo adoptowało małego chłopca z Chin. Po trzech latach go oddali, powód jest porażający
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. W Polsce rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na morzu. Pierwsza taka inwestycja w historii kraju

Następny artykuł