gis wykrył bakterie w boczku
Fot. pixabay.com/ luvqs
Autor Klaudia Gaicka - 30 Czerwca 2020

Pilne ostrzeżenie GIS. W boczku z Biedronki wykryto niebezpieczne bakterie

GIS wycofał popularny produkt sprzedawany w Biedronce. Jego spożycie może wywołać groźną chorobę. Zagraża w szczególności osobom starszym oraz kobietą w ciąży, lecz nikt nie powinien go spożywać. Koniecznie sprawdź, czy nie masz go w swojej lodówce.

GIS czyli Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce dba zdrowie i życie konsumentów. Do jego głównych zadań należy sprawdzenie, czy wybrany produkt spełnia obietnice deklarowane przez producenta. Innym, nawet ważniejszym, zadaniem jest sprawdzenie produktów pod kątem bezpieczeństwa i sterylności. Okazuje się bowiem, że nierzadko w produktach kryją się różnego rodzaju drobnoustroje, które mogą nam zaszkodzić.

Siedmiu żołnierzy dopadło i wykorzystało 12-letnią dziewczynkę. Szczegóły zdarzenia są przerażająceSiedmiu żołnierzy dopadło i wykorzystało 12-letnią dziewczynkę. Szczegóły zdarzenia są przerażająceCzytaj dalej

GIS wycofał popularny produkt sprzedawany w Biedronce, jego spożycie jest niebezpieczne

Jak podaje serwis radiozet.pl, Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne oświadczenie w sprawie jednego z produktów dostępnych w Biedronce. Sprawa dotyczy jednej z partii boczku wędzonego marki Kraina Wędlin. Wykryto w niej groźne bakterie Listeria monocytogenes.

Dokładna nazwa produktu to ,,Boczek wędzony” Kraina Wędlin, producent: Goodvalley Sp. z o.o., ul. Młyńska 43b, 77-320 Przechlewo, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 22030207 WE. Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn. Numer partii: 242.130649/73. Termin przydatności do spożycia 12.07.2020 / 13.07.2020

GIS pobrał 5 próbek do badań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej. Szkodliwe bakterie listeria monocytogenes wykryto w dwóch z pięciu badanych materiałów.
Eksperci ostrzegają, że spożycie tego produktu może doprowadzić do choroby zwanej listeriozą. Objawy choroby różnią się, w zależności od tego, kogo ona dotyczy.

U kobiet w ciąży bakteria, po okresie inkubacji bakterii (do trzech tygodni), pojawiają się symptomy grypopodobne. Ewentualnie mogą wystąpić objawy schorzeń zapalenia dróg moczowych.

Choroba jest również wyjątkowo niebezpieczna dla samego płodu. Może doprowadzić do jego obumarcia lub poronienia. Zdarza się również że nowo narodzony maluszek ma wrodzoną listeriozę.

Choroba jest również szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz tych, z obniżoną odpornością, może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy.
U przeciętnych osób dorosłych może wywołać dreszcze, bóle mięśni, gorączkę oraz dolegliwości. Co więcej, mogą wystąpić wymioty, biegunka oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

Jeżeli omyłkowo spożyliśmy już produkt i wystąpiły wskazane objawy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Producent produktu wraz z Biedronką rozpoczął procedurę wycofania partii ze sprzedaży. Miało to miejsce od razu po otrzymaniu informacji ze strony GIS, więc teoretycznie produktu nie powinno być już w sklepach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł