glejak objawy i rozpoznanie
fot. https://pixabay.com/ jarmoluk
Autor Klaudia Gaicka - 1 Sierpnia 2020

Często jego objawy mylone są z innymi chorobami. Konsekwencje bywają tragiczne, gdyż glejak jest niezwykle niebezpieczny

Glejak jest nowotworem mózgu, który atakuje bez względu na wiek. Może na niego zachorować nawet małe dziecko, dlatego tak ważne jest, aby znać jego pierwsze objawy. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym lepsze mamy rokowania i szansę na dłuższe życie.

Glejak pojawia się u pacjentów niezależnie od wieku, stąd często jego objawy nie są wystarczająco oczywiste dla diagnozującego lekarza pierwszego kontaktu. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, glejak to nowotwór mózgu, w którego skład wchodzą komórki glejowe, znajdujące się w tkance nerwowej organu.

Zaskakujące słowa ministra Szumowskiego o obowiązku zakrywania ust i nosa. Nawet problemy z oddychaniem nie są wymówkąZaskakujące słowa ministra Szumowskiego o obowiązku zakrywania ust i nosa. Nawet problemy z oddychaniem nie są wymówkąCzytaj dalej

Glejak wywołuje nietypowe objawy, często dopiero w zaawansowanym stadium choroby

Niestety nowotwór ten cechuje się silną złośliwością. Stopień złośliwości jest różny w zależności od typu glejaka. Klasyfikacja WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mówi o gwiaździakach włosiano-komórkowych i wyściółczakach (I stopień złośliwości), wyściółczakach i skąpodrzewiakach (II stopień złośliwości), gwiaździakach anaplastycznych (III stopień złośliwości) oraz o glejakach wielopostaciowe (IV stopień złośliwości).

Z uwagi na nietypowe symptomy choroba często jest mylona z innymi. Główne jej objawy to między innymi: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją. W późniejszym stadium mogą dojść jeszcze: zaburzenia funkcji poznawczych, nagłe zmiany zachowania, zaburzenia widzenia, utrata zdolności czytania, utrata zdolności mowy (czyli afazja), utrata zdolności pisania, utrata zdolności liczenia, epizody padaczki, niedowład kończyn oraz otępienie.

Chociaż dokładne przyczyny powstawania stanu nowotworowego nie są jeszcze znane, naukowcom udało się odkryć, co wpływa na wzrost zachorowalności. Są to: mutacje genetyczne, długotrwały kontakt z chemikaliami, długotrwały kontakt z promieniowaniem jonizującym, występowanie glejaka w rodzinie, zespół Cowden, następstwo guzów wtórnych o mniejszym stopniu złośliwości, nerwiakowłókniakowatość typu I, zespół Turcota, zespół Burkitta, zespół Li-Fraumeni oraz zespół Lyncha. Niektórzy eksperci uważają ponadto, że istnieją gatunki wirusów, które mogą odpowiadać za transformację złośliwą.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Złożenie wniosku na bon 500 plus nie jest takie łatwe. Utrudnienia występują przy dzieciach niepełnosprawnych

Niestety bardzo często objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby od razu na nie reagować. Rozpoznanie dokonywane jest na podstawie rezonansu magnetycznego z kontrastem i tomografii komputerowej. Innym sposobem jest wykonanie badania histopatologicznego. Istotne jest również badanie przedmiotowe, które ocenia OUN pacjenta. Lekarz może dzięki niemu sprawdzić siłę mięśni chorego, czucie na ciele, słuch, wzrok i równowagę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spełniła się wizja Krzysztofa Jackowskiego? Jasnowidz potwierdził, dokładnie przewidział tragiczne zdarzenia
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł