Glejak: objawy choroby
fot. unsplash.com/Jair Lázaro
Autor Karol Zaborowski - 9 Lipca 2020

Pierwsze objawy glejaka. Gdy się pojawią, liczy się każda chwila

Glejak jest jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych. Potrafi rosnąć bardzo szybko, a ze względu na swoje położenie niekiedy niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia go. Dlatego też warto znać jego objawy, aby w porę móc udać się do lekarza.

Glejak jest złośliwym nowotworem, który tworzy się z komórek centralnego układu nerwowego. Najczęściej guzy pojawiają się w obrębie mózgu, jednak zdarzają się przypadki, kiedy to nowotwór atakuje rdzeń kręgowy.

Jego objawy w dużej mierze zależą od tego, która część naszego mózgu zostaje zaatakowana przez chorobę, jednak niektóre są typowe właśnie dla tego rodzaju guzów. Niestety glejaki potrafią bardzo szybko rosnąć, przez co w ich diagnozowaniu oraz leczeniu liczy się dosłownie każda chwila.

Miała romans z 12-letnim uczniem. Nie żyjeMiała romans z 12-letnim uczniem. Nie żyjeCzytaj dalej

Glejak i jego objawy

Osoby, u których pojawił się glejak, często mogą u siebie zaobserwować zmiany dotyczące zachowania. Narastający guz uciska na tkankę mózgową, przez co powoduje zmiany w jej funkcjonowaniu.

Jak podaje Radio Zet, często obserwowane są również zawroty głowy, zachwiania równowagi. Zdarzają się także napady padaczkowe i inne zaburzenia neurologiczne takie jak problemy z mówieniem, chodzeniem oraz utrata siły w mięśniach.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażająca prawda o kuchenkach gazowych. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
2. Polowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 zł

Glejak powoduje także wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki, co prowadzi do naprawdę silnych bólów głowy, wymiotów, mdłości i senność. Niestety łatwo jest je pomylić z innymi chorobami, przez co pacjenci nawet nie podejrzewają, że ich życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo.

Co więcej, specjaliści nie do końca wiedzą, dlaczego dokładnie powstają glejaki, co znacząco utrudnia działania profilaktyczne, które zmniejszałyby prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu. Mimo to udało się wyodrębnić kilka czynników ryzyka, do których należy promieniowanie jonizujące, niektóre wady genetyczne, a także przypadki glejaków w rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zmienił zdanie. Chodzi o zakaz lotów
  2. W kolejnej szkole nie będzie dziś rozpoczęcia roku. Decyzje zapadają nagle
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy

Następny artykuł