glejak objawy
fot. https://pixabay.com/ Robina Weermeijer
Autor Natalia Niewczas - 31 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy glejaka. Łatwo je pomylić

Glejak nie należy do często rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Nie oznacza to jednak, że należy wykluczyć ewentualność jego wystąpienia. To guz cechujący się wyjątkowo niekorzystnymi rokowaniami dla pacjenta. Zawsze warto zwracać zatem uwagę na możliwe, zwiastujące chorobę symptomy.

Glejak pozostaje dla lekarzy swoistą zagadką, przyczyny powstawania guza nie zostały bowiem do końca zbadane. Częściej dotyczy dzieci niż dorosłych, a poszczególne rodzaje zmiany mogą dawać różne, nieswoiste objawy, które łatwo pomylić z innymi, znacznie mniej problematycznymi schorzeniami.

Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieciNowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieciCzytaj dalej

Glejak potrafi maskować swą obecność

Choć glejaka nie diagnozuje się często, to właśnie ten złośliwy guz stanowi blisko 70% wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych. Swą nazwę zawdzięcza komórkom glejowym, budującym tkankę nerwową. Zwiastujące poważną chorobę objawy mogą różnić się w zależności od umiejscowienia zmiany w ciele pacjenta oraz od osiągniętej przez nią wielkości.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, jednym z pierwszych objawów rosnącego w organizmie glejaka jest spowodowany nasilonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym ból głowy. Wywołana obecnością guza dolegliwość pojawia się zwykle w godzinach porannych, towarzyszą jej wymioty i mdłości. Do innych, mniej charakterystycznych symptomów glejaka zaliczamy również problemy z pamięcią i skupieniem uwagi na danej czynności, a także ograniczenie sprawności umysłowej.

Czujność onkologiczną powinny wzbudzać (nie tylko w przypadku profilaktyki glejaka) napady padaczki. Ze względu na umiejscowienie guza w obrębie mózgu, chorujący na glejaka pacjent może doświadczać problemów z poprawnym rejestrowaniem bodźców za pomocą zmysłów - zaburzeń widzenia, mowy, słuchu i czucia. W niektórych przypadkach dochodzi do ograniczenia sprawności ruchowej (niedowład, niemożność utrzymania równowagi).

Zaawansowane stadium glejaka łączy się z widocznymi zmianami w zachowaniu pacjenta. Cierpiąca z powodu glejaka osoba może niespodziewanie stracić zdolność liczenia, pisania bądź czytania.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażająca prawda o kuchenkach gazowych. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
2. Zrobiła zakupy w Biedronce. Po wyjściu dostała wezwanie do zapłaty dodatkowych 90 zł, powód wprawia w oniemienie

Warto pamiętać, że wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów nie zawsze musi oznaczać nowotwór złośliwy. Każdą wątpliwość związaną ze stanem własnego zdrowia należy skonsultować z lekarzem specjalistą - tylko doświadczony medyk będzie w stanie postawić właściwą diagnozę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marek zostawił list pożegnalny i nagle zniknął. Rodzina poprosiła o pomoc policję, właśnie wydano apel
  2. "Czy on naprawdę wierzy w to, co mówi?" Rzecznik Praw Dziecka grzmiał w programie na żywo, tego jeszcze nie było
  3. Nagła zmiana dotycząca najnowszych obostrzeń. Nikt się nie spodziewał
  4. Tysiące Polaków otrzymało pilny alert. Skażona woda w rzece
  5. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Mamy oficjalne potwierdzenie
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł