GOPR odebrał nowe, specjalistyczne karetki górskie przygotowane w Polsce
pixabay.com/EliasSch
Autor - 27 Maja 2020

GOPR otrzymał zupełnie nowy sprzęt. Robi duże wrażenie

GOPR odebrał nowe, specjalistyczne karetki górskie przygotowane w Polsce. Spółka Concept z Bielska-Białej przekazała ratownikom nowe, specjalnie zabudowane auta na bazie Toyoty Hilux.

GOPR modernizuje swoją flotę pojazdów ratowniczych. Po latach korzystania z radzieckiej techniki przyszedł w końcu czas na nowocześniejszy sprzęt.

Nowe, specjalnie zabudowane auta na bazie Toyoty Hilux przekazała ratownikom polska spółka Concept z Bielska-Białej. GOPR dysponuje obecnie już 9 takimi nowoczesnymi karetkami górskimi, które wyjeżdżają w teren nawet kilka razy dziennie.

Profesor Krzysztof Simon ostrzega. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"Czytaj dalej

GOPR odebrał nowe, specjalistyczne karetki górskie przygotowane w Polsce

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą od niedawna korzystać ze znacznie nowocześniejszego sprzętu niż dotychczas. Po UAZ-ach, a następnie Land Roverach, do służby trafiły specjalnie zmodyfikowane Toyoty Hilux.

Popularne Land Rovery powoli wychodzą z użytkowania. Stąd decyzja o opracowaniu w Polsce wersji, w której uwzględniono życzenia GOPR. Jak podaje portal auto-swiat.pl, nowe karetki górskie opracowała firma Concept z Bielska-Białej, która buduje pojazdy m.in. dla wojsk specjalnych, żandarmerii wojskowej i jednostek policji.

Tym razem na bazie Toyoty Hilux 2,4 D4D z silnikiem o mocy 110 kW powstała karetka z miejscem dla 6 osób lub trzech noszy ratowniczych. GOPR ma już łącznie 9 takich pojazdów.

Nowa karetka wyróżnia się m.in. rozwiązaniami ułatwiającymi szybką zmianę aranżacji wnętrza, dzięki którym będzie można w prosty sposób umocować dodatkowe nosze czy wyposażenie ratowników. Ponadto dzięki wzmocnionym progom, stopniom i uchwytom, łatwiej będzie wejść do pojazdu i przetransportować rannych.

- W jego powstaniu połączono doświadczenie inżynierów z Conceptu z wymaganiami, uwagami i potrzebami ratowników, którzy aktywnie uczestniczyli w powstaniu tego auta, dzieląc się uwagami z konstruktorami. W ten sposób powstał najlepszy pojazd, jakim do tej pory dysponowaliśmy. Cztery nowe Toyoty już jeżdżą w czterech naszych grupach regionalnych: Beskidzkiej, Bieszczadzkiej, Podhalańskiej i Krynickiej. - poinformował naczelnik GOPR Jerzy Siodłak.

Dzisiaj grzeje: 1. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"

2. Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Śmierć nadeszła nagle, gwiazda TVP poinformowała o stracie najbliższej osoby

Jerzy Siodłak, naczelnik GOPR mówi, że karetki są intensywnie wykorzystywane. Jak twierdzi, wyjeżdżają one w teren nawet kilka razy dziennie.

- To świetne pojazdy. Sprawdzają się w naszej pracy mimo bardzo intensywnej eksploatacji. Ewentualne naprawy wynikają nie z awaryjności, ale z zewnętrznych kolizji. - wyjaśnia Siodłak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Łukasz Szumowski wyjawił prawdę. Podał kluczową informację dla Polski
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Biedronka rusza z promocją na Dzień Dziecka. Za każde wydane 50 zł czeka cię miła niespodzianka

Następny artykuł