GOPR ostrzega
fot. https://pixabay.com/ JamesCommon
Autor Natalia Niewczas - 28 Sierpnia 2020

Pilny apel służb ratowniczych. Jeden błąd może skończyć się tragedią

GOPR, czyli Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pilnie apeluje do korzystających z uroków górskich wędrówek turystów. Koniec okresu wakacyjnego nie oznacza bowiem końca problemu. Wijące się zagrożenie może czyhać niemal pod każdym kamieniem.

GOPR alarmuje - w Polsce tego lata doszło już do dwóch ukąszeń węża. Jedno z nich zdarzyło się ostatnio w dolinie Wisły w Beskidach; po interwencji ratowników turysta został przetransportowany do szpitala. Organizacja zaleca uważne rozglądanie się dookoła podczas pieszych wędrówek.

Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Zagrożenie dla zdrowia i życiaWydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Zagrożenie dla zdrowia i życiaCzytaj dalej

GOPR ostrzega

GOPR nie pozostawia wątpliwości - choć przypadki ukąszenia przez żmiję zdarzają się stosunkowo rzadko, związanego z nimi zagrożenia nie powinien lekceważyć żaden turysta. Żmije wprost uwielbiają ciepło, letnie słońce zachęca je do przemierzania obrzeży lasów czy łąk. Właśnie tam drogi tych jadowitych zwierząt przecinają się z ludzkimi szlakami.

Jak podaje portal onet.pl, żmija nie atakuje bez powodu. Rusza do boju, gdy poczuje się osaczona i zagrożona. Największe ryzyko ukąszenia występuje w przypadku nadepnięcia na zwierzę - dlatego tak ważna jest baczna obserwacja otoczenia.

Jeżeli dojdzie już do ukąszenia, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. GOPR przestrzega przed stosowaniem rozpowszechnionych, acz szkodliwych praktyk. Z ugryzionego miejsca nie wolno wysysać jadu, nie należy go także uciskać. Zamiast tego organizacja zaleca zabezpieczenie ukąszenia bandażem i jak najszybsze wezwanie pomocy, którą umożliwiają następujące numery telefonów: 985 lub 601 100 300.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie przekazało porażającą wiadomość. Koronawirus w Kancelarii Prezydenta
2. ZUS może wypłacać nawet 4294 zł dodatku do emerytury miesięcznie. Na razie korzysta tylko 2,2 tys. osób

Żmija zygzakowata, będąca jedynym jadowitym wężem w Polsce, osiąga długość ok. 90 centymetrów. Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu szlaczkowi widocznemu na całym ciele zwierzęta. Choć ukąszenie żmii zygzakowatej zdrowemu, dorosłemu człowiekowi może ujść na sucho, stanowi poważne zagrożenie dla najmłodszych i osób starszych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w tramwaju, pasażerowie uciekli. Zakażona kobieta szukała pomocy, chciała jechać do szpitala
  2. "Dzień dobry TVN" z zupełnie nową parą prowadzących. Takiego wyboru nikt się nie spodziewał
  3. Minister zdrowia nagle zmienia zasady kwarantanny. Szumowski złapałby się za głowę
  4. Sanepid pilnie wycofuje popularny produkt. Jest szczególnie niebezpieczny dla alergików
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi

Następny artykuł