Gotowanie: błąd, który popełnia wiele osób
fot. pixabay.com/kaboompics
Autor Karol Zaborowski - 15 Listopada 2020

Powszechnie popełniany błąd może zagrozić naszemu zdrowiu. Wiele osób nie zdaje sobie z niego sprawy

Kiedy gotujemy, powinniśmy zachowywać szczególną uwagę, jeżeli chodzi o zasady higieny. Niestety wiele osób jest nieświadomych tego, że podczas przygotowywania drobiu możemy bardzo łatwo ulec zakażeniu niebezpieczną bakterią.

Gotowanie dla wielu osób jest nie tylko potrzebne do zaspokojenia głodu, ale stanowi również ich pasję. Niestety nawet ta codzienna czynność jest obarczona ryzykiem epidemiologicznym.

W mediach można usłyszeć o komunikatach, że dana partia mięsa została wycofana ze względu na skażenie niebezpiecznymi drobnoustrojami. Niestety często te informacje docierają do nas już po tym, jak spożyliśmy potencjalnie niebezpieczny produkt. Jednak jest jeden powszechnie stosowany przez Polaków błąd, który jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zakażenia, zwłaszcza podczas przygotowywania drobiu.

Może pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceMoże pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceCzytaj dalej

Gotowanie drobiu bez mycia mięsa?

Obmycie mięsa to często pierwsza rzecz, jaką robimy po wyciągnięciu go z opakowania. Według wielu osób w ten właśnie sposób pozbyć się możemy z niego niebezpiecznych dla nas drobnoustrojów, ale prawda jest taka, że jest wprost przeciwnie.

Samo obmycie mięsa kurczaka nie sprawi, że bakterie, które mogą się na nim znajdować, zniknął. Co więcej, podczas mycia, możemy w bardzo łatwy sposób rozprowadzić je na wiele elementów, które znajdują się dookoła nas, przez co jeszcze łatwiej o kontakt z drobnoustrojami.

Szczególnie uważać trzeba na bakterie Campylobacter jejuni, które po dostaniu się do naszego organizmu wywołują bardzo nieprzyjemne zatrucie. Objawami zatrucia tą bakterią jest wysoka gorączka, bóle podbrzusza, osłabienie, nudności, biegunka i stany zapalne jelit.

Najczęściej można ją znaleźć na mięsie drobiowym i występuje znacznie częściej niż chociażby Salmonella.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuLekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuCzytaj dalej

Jak podaje portal abczdrowie.pl, w momencie, kiedy obmywamy skażone mięso, bakteria bardzo łatwo może dzięki kroplom wody roznieść się po naszej kuchni. Wystarczy, że woda, która miała kontakt z mięsem, trafi, chociażby na nóż, czy też deskę do krojenia. Wtedy wystarczy kontakt z innym pokarmem, aby drobnoustrój roznosił się dalej.

Choć śmiertelność w przypadku zakażenia tą bakterią jest niska, to nie znaczy, że można ją bagatelizować. Trzeba pamiętać, że biegunka może bardzo łatwo doprowadzić do naszego odwodnienia, a jest to stan szczególnie niebezpieczny dla dzieci, a także osób starszych. Dlatego też specjaliści zalecają, aby przed gotowaniem lepiej nie myć mięsa drobiowego.

Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reagujJeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reagujCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wicepremier zdradził, co czeka LOT. Padły ostre słowa, chodzi o miliardy
  2. Specyfikacja Galaxy S21 ujawniona w olbrzymim wycieku. Niewiarygodne, co Samsung zamierza upchnąć w środku
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Niemowlę raczkuje w stronę labradora. Po chwili dzieje się niemożliwe, wszystko zostało nagrane
  7. Rząd zamknie przedszkola? Właśnie padła jasna deklaracja, każdy rodzic powinien się zapoznać

Następny artykuł