Goździki: działanie na nasz organizm
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 17 Grudnia 2019

Goździki pomagają na bolące zęby, jednak mają również inne zastosowania. Warto je żuć każdego dnia

Goździki jako przyprawa są znane na całym świecie, ponieważ doskonale pasują do wielu dań. Jednak ta niepozorna przyprawa ma również wiele zastosowań leczniczych i nie chodzi tu tylko o łagodzenie bólów zębów.

Goździki podczas żucia uwalniają wiele substancji, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Większość osób słyszała o ich działaniu przeciwbólowym, które doskonale sprawdza się w przypadku zębów. Jednak to nie jest ich jedyna właściwość prozdrowotna, przez co warto ich używać każdego dnia.

Pozostając w rejonach jamy ustnej, warto wspomnieć, że żucie goździków niweluje nieprzyjemny zapach z ust, a także pomaga przy leczeniu infekcji. Wszystko dzięki ich działaniu antyseptycznemu, które poradzi sobie zarówno z bakteriami w naszych zębach, jak i dziąsłach.

Nieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomNieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomCzytaj dalej

Goździki i ich właściwości prozdrowotne

Kolejnym problemem, z którym doskonale radzą sobie goździki, jest ból gardła, który potrafi być niezwykle dokuczliwy. Doskonale wiedzą o tym osoby, które przechodziły przez anginę. Chcąc złagodzić swoje doznania bólowe, możemy wymieszać sproszkowane goździki z miodem, a następnie tak przygotowaną miksturę nałożyć na nasze migdałki. Nie jest to łatwe ze względu na odruch wymiotny, jednak ulga powinna się pojawić bardzo szybko.

Goździki znajdują zastosowanie również w radzeniu sobie z problemami w obrębie układu pokarmowego. Jeżeli dokuczają ci uciążliwe bóle brzucha i biegunki, to warto pomyśleć właśnie o sięgnięciu po tę przyprawę. Wszystko dlatego, że goździki pomagają nam pozbyć się pasożytów, które mogą być przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości. W takim wypadku należy dwa razy dziennie żuć goździki.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców goździki nadają się także, jako środek stosowany w profilaktyce raka piersi. Wykazano również, że ta przyprawa działa nie tylko zapobiegawczo, ale zabija też komórki nowotworowe, które zdążyły pojawić się w naszym ciele. Mimo to nie powinny stanowić podstawy naszej walki z chorobą, a jedynie jej uzupełnienie.

Na koniec pozostaje nam jeszcze działanie, które wpływa na nasz wygląd. Wszystko dzięki zawartym w goździkach antyoksydantom, które niwelują wpływ wolnych rodników za nasze komórki, a to właśnie te substancje odpowiadają za szybsze starzenie. Dodatkowo oczyszczają nasz organizm z toksyn. Te kilka powodów powinno pokazać, że warto sięgać po goździki nie tylko podczas gotowania lub gdy boli nas ząb.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miliony Polek robią tak z paznokciami. Natychmiast musicie przestać, grozi nowotworem
  2. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  3. Zioło, o którym wiele osób zapomniało. Jego właściwości są niesamowite
  4. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  5. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  6. Mógł je mieć Tomasz Lis. 8 objawów ostrzegających 24 godziny przed udarem

Następny artykuł