Grypa: szczepionki są wciąż dostępne
Autor Karol Zaborowski - 10 Listopada 2019

Na grypę zachorowało więcej osób niż w poprzednim roku. Na rynku wciąż są dostępne szczepionki

Grypa zaatakowała Polaków na dobre i kolejne osoby zgłaszają się do lekarzy z objawami tej choroby. Specjaliści informują, że wciąż jest czas, aby zaszczepić się przeciwko tej dolegliwości.

Grypa dotyka najwięcej osób jesienią oraz zimą. Wtedy też trwa tak zwany sezon grypowy, a lekarze zachęcają swoich pacjentów do szczepień ochronnych przeciwko tej dolegliwości. Jest to o tyle istotne, że grypa może prowadzić do wielu groźnych powikłań, a najpewniejszą metodą ich przeciwdziałaniu jest właśnie szczepionka.

Niestety z roku na rok obserwuje się znaczący spadek osób zaszczepionych przeciwko grypie, a co za tym idzie, rośnie liczba pacjentów, którzy zapadają na tę chorobę. Mimo że zbliżamy się do połowy listopada, to lekarze zachęcają do zaszczepienia się i jak podkreślają, wciąż nie jest na to za późno.

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęKolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęCzytaj dalej

Grypa w natarciu

Wbrew temu, co można przeczytać w internecie, żaden lekarz nie da nam pewności, że po szczepieniu nie zachorujemy na grypę. Jednak nie świadczy to o bezużyteczności szczepień, a o specyfikacji środków medycznych. Każdy z nas jest inny i w inny sposób reaguje na podawane leki. Tyczy się to również szczepionek.

Jednak nie da się ukryć, że podanie szczepionki przeciwko grypie znacząco zmniejsza szansę na zachorowanie. Tyczy się to również szans pojawienia się powikłań oraz wystąpienia cięższych objawów. Owszem wirus grypy cały czas mutuje i szczepionki są produkowane na podstawie wirusów z poprzedniego sezonu, ale nad ich składem pracują specjaliści, którzy obserwując zmiany w wirusach, mogą przewidywać, w jakim kierunku będą szły nadchodzące mutacje.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że szczepionki również obowiązują badania kliniczne, zanim zostaną dopuszczone do obrotu. W internecie można znaleźć wiele informacji, według których szczepionki są to nieprzebadane specyfiki, ale to nie prawda. Niestety mimo wiedzy, jaką dysponujemy co roku, coraz mniej osób decyduje się na przyjęcie szczepionki.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 627 839 osób. Jest to o 16% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Doprowadziło to do tego, że prawie 1200 osób wymagało hospitalizacji właśnie z powodu grypy. Pamiętajmy, że grypa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych.

- W obecnym sezonie na rynku są dostępne trzy szczepionki przeciw grypie. Wbrew ostatnim doniesieniom medialnym chciałbym podkreślić, że aktualnie wszystkie szczepionki są dostępne na rynku. Rzeczywiście, ze względu na opóźnienie w rekomendacji WHO szczepionki trafiły na rynek około dwa tygodnie później niż w poprzednim sezonie, ale na szczepienie nigdy nie jest za późno, ma ono to sens nawet w grudniu lub styczniu. Odporność zyskujemy po tygodniu od zaszczepienia - mówił prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy cytowany przez Dziennik Zachodni.

Niestety w ostatnim czasie powstało wiele mitów na temat szczepionek, które nie znajdują potwierdzenia w nauce. Mimo to, wiele osób wierzy w nie, przez co znacząco spada ilość osób decydujących się na ten zabieg.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalny
  2. Nowoczesna metoda leczenia znowu niedostępna. Pacjenci chorzy na raka stracili ostatnią nadzieję
  3. Kolor wosku z uszu świadczy o zdrowiu. Widząc jeden z nich natychmiast udaj się do lekarza, możesz być śmiertelnie chory

Następny artykuł