Jedna z najbardziej podstępnych chorób. Objawy i leczenie grypy

grypa informacje
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Natalia Niewczas12.01.2021

Grypa to choroba, którą wciąż niesłusznie lekceważy wielu pacjentów. Objawy choroby pojawiają się nagle i potrafią równie gwałtownie nasilać. Z uwagi na możliwość wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań, pod żadnym pozorem nie należy leczyć grypy samodzielnie.

Powszechna grypa to ostra zakaźna choroba wywołana przez wirusy. Jest przenoszona drogą kropelkową, co znacznie ułatwia jej transmisję z człowieka na człowieka. Jej przechorowanie nie zapewnia trwałej odporności w późniejszych latach. Dorosła, zainfekowana wirusem grypy osoba może “przekazywać” wirusa innym od 3 do 5 dni po wystąpieniu pierwszych symptomów zakażenia.

Grypa to choroba, z którą każdego roku mierzą się miliony Polek i Polaków

Statystyki tylko potwierdzają gwałtowność grypy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w sezonie 2019/2020 w Polsce infekcję przechodziło prawie 4 mln obywateli. Każdego roku z powodu grypy umiera od kilkudziesięciu do ponad stu pacjentów.

Wśród typowych objawów grypy znajdziemy wysoką temperaturę sięgającą nawet 39 stopni Celsjusza. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, ok. 12% chorych przechodzi chorobę bez gorączki.

Typowe dla grypy jest wystąpienie silnego bólu głowy, który zwykle lokalizuje się w okolicy czołowej i/lub zagałkowej. Pacjenci doświadczają dreszczy, dotkliwych, rwących bólów stawów oraz mięśni, a także znacznego, często utrzymującego się nawet po ustąpieniu pozostałych dolegliwości, zmęczenia.

Banany można nie tylko jeść. Na co pomaga herbata z bananów?Banany można nie tylko jeść. Na co pomaga herbata z bananów?Czytaj dalej

Głównym objawom grypy towarzyszy szereg nie mniej uciążliwych dolegliwości. Zaliczamy do nich kaszel, ból gardła, a nawet dolegliwości układu pokarmowego, w tym ból brzucha, wymioty czy biegunkę (najczęściej występującą u młodszych pacjentów).

Wirusy grypy namnażają się w nabłonku dróg oddechowych pacjenta. Dzielą się na trzy rodzaje, wirusy A, B oraz C1. Ponieważ naturalną zdolnością wirusów jest ta do mutacji, także wirus grypy po czasie skutecznie przechytrza dostępne na rynku szczepionki przeciw grypie. W związku z tym zaleca się cykliczne odnawianie szczepienia.

Choć leczenie grypy w domu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem jest powszechną praktyką, to właśnie specjalista powinien wskazać najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta kurację. Leczenie zależy od takich czynników jak wiek, ogólny stan zdrowia czy obecność chorób przewlekłych.

W większości przypadków leczenie grypy polega na łagodzeniu objawów infekcji i odpoczynku. Specjalista może zalecić przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, syropów nawilżających bądź preparatów na ból gardła. Niezwykle istotne w leczeniu grypy jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów - konieczność wymusza utrata wody, z jaką mamy do czynienia podczas gorączki.

Jeżeli objawy grypy nasilają się bądź nie ustępują mimo przestrzegania zaleceń lekarza, chory powinien zasięgnąć ponownej konsultacji ze specjalistą. Szczególnie niepokojące są takie symptomy jak plucie krwią, temperatura ciała powyżej 40 stopni Celsjusza, problemy z oddychaniem bądź niskie ciśnienie krwi, pacjent może potrzebować hospitalizacji.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł