Grypa: w aptekach brakuje szczepionek
pixabay.com/Mojpe
Autor Barbara Bujar - 18 Września 2020

Grypa może być groźniejsza niż koronawirus? W aptekach brakuje już szczepionek

Grypa co roku atakuje organizmy tysięcy Polaków. W tym roku obawy przed sezonem jesienno-zimowym są jednak dużo większe. Lekarze boją się, że objawy choroby, które są niemal identyczne z tymi, które daje koronawirus, będą skutecznie utrudniały stawianie diagnoz. W tym celu zalecają pacjentom szczepienia. Niestety, nie wszystko jest takie proste. W wielu aptekach brakuje już szczepionek. Według ekspertki, prof. Lidii Brydak, ta sytuacja ma się jednak zmienić.

Grypa to poważna choroba układu oddechowego, która rozwija się w organizmie człowieka wskutek zakażenia wirusowego. Co roku cierpi na nią wielu Polaków. W trosce o zdrowie pacjentów, szczególnie teraz, gdy codziennie przybywa chorych na koronawirusa, lekarze zalecają korzystanie ze szczepień przeciw grypie. Niestety, nawet to nie jest takie proste. Przypomnijmy, że ostatnio informowała o tym lekarka, epidemiolog i wiceprezes Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, prof. Maria Gańczak. Jak twierdziła, w Polsce już teraz brakuje szczepionek.

- Mam kolegów lekarzy, którzy zapisów na szczepionkę mają np. 500, a dostaną na przychodnię tylko 50 sztuk. To są dramaty. Kolega, który jest dyrektorem ds. medycznych w szpitalu, powiedział, że zgłoszeń na szczepienie przeciw grypie jest około sto, a szpital dostanie 12 szczepionek. I on musi zrobić transparentne losowanie, żeby każdy, kto szczepionki nie otrzyma, wiedział, że miał szansę, ale mu się nie poszczęściło - słowa specjalistki cytował portal Webniusy.

Zjadła posiłek i chwilę później już nie żyła. Podobnych przypadków są tysiąceZjadła posiłek i chwilę później już nie żyła. Podobnych przypadków są tysiąceCzytaj dalej

Grypa zaatakuje już niebawem. Co ze szczepionkami?

Sytuacja na rynku ma jednak ulec poprawie. Jak donosi Medonet, dostawy nowych szczepionek do aptek przewidywane są jeszcze we wrześniu. Informację w tej sprawie miała przekazać prof. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy oraz Krajowego Ośrodka ds. Grypy zlokalizowanego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, która udzieliła wywiadu dla serwisu Medexpress. Zdaniem kobiety już teraz dostępny jest lek typu split. W drugiej połowie miesiąca na półkach aptecznych pojawić się mają natomiast szczepionki tego samego rodzaju, tylko objęte refundacją. Z 50-procentowej zniżki skorzystają pacjenci po 65. roku życia. Dla tych, którzy skończyli 75 lat, mają być one bezpłatne.

W ofercie mają znaleźć się także inne leki, między innymi szczepionka typu subunit, której refundacja przeznaczona będzie dla osób od 18. do 65. roku życia z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych oraz szczepionka Fluenz Tetra.

- Kolejna Fluenz Tetra tj. szczepionka żywa, atenuowana (zawiera osłabione wirusy, dzięki czemu nie wywołują one grypy) w aerozolu do nosa, będzie refundowana w 50 proc. dla dzieci w wieku od 18 do 60 miesiąca życia - przekazała ekspertka cytowana przez Medonet.

Wirus grypy jest naprawdę poważny, dlatego lekarze wciąż apelują, by korzystać ze szczepień. Szczególnie istotne jest to teraz. Patogen wnika bowiem do organizmu i toruje drogę dla innych bakterii i wirusów, takich jak koronawirus SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1. "To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem". Kontrowersyjna ustawa w Sejmie
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

- Szczepienie przeciwko grypie wzmacnia nasz układ odpornościowy. Powtarzam dziesiątki razy, że wirus grypy jest tym patogenem, który wnikając do naszego układu oddechowego, powoduje uszkodzenia nabłonka, a w konsekwencji umożliwia on wejście innym wirusom w tym SARS-CoV-2, bakteriom itp. - potwierdziła prof. Brydak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł