Koronawirus i grypa - stwierdzono przypadki koinfekcji. Skutki mogą być poważne

grypa i COVID-19
unsplash.com/ Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas17.11.2020

Jednoczesne zakażenie wirusem grypy i wirusem SARS-CoV-2 może być niebezpieczne dla zdrowia. Naukowcy potwierdzili przypadki koinfekcji. Sądzą, że w jej przypadku zwiększa się śmiertelność oraz ryzyko wystąpienia powikłań, w tym zapalenia płuc.

Grypa i choroba COVID-19 to połączenie, które może okazać się destrukcyjne dla zdrowia. Lekarze odnotowali już przypadki koinfekcji. Swoje wnioski przedstawią w artykule na łamach specjalistycznego pisma “Microb Pathog”.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

Grypa i COVID-19 to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta

Jednoczesne zakażenie wirusem grypy i nowym koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w kilku krajach. Mowa o Chinach, Iranie, Hiszpanii czy Japonii.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, w badaniach prowadzonych w chińskim Wuhan wśród 115 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pacjentów, u 5 z nich potwierdzono obecność wirusa grypy. Pacjenci z koinfekcją doświadczają wielu niepokojących objawów, w tym ból gardła, biegunki czy krwioplucia.

Naukowe analizy pozwalają przypuszczać, że choroba COVID-19 może współistnieć nie tylko z grypą, ale również innymi zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Co najbardziej niepokojące, zgodnie z danymi Amerykańskiego Instytutu Zdrowia konifekcja łączy się ze wzrostem śmiertelności.

Z danych AIZ wynika także, że konifekcja przyczynia się do wzrostu ryzyka śmierci - może ono wzrastać wówczas o 5,8% u osób dorosłych. Wzrasta również ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań.

Na ten moment wciąż brakuje pełnego spektrum informacji, by potwierdzić, jak dokładnie koinfekcja wpływa na pracę całego organizmu i jakie zniszczenia pozostawia w jego obrębie. Jej istnienie już teraz stanowi jednak pewne utrudnienie w leczeniu i diagnozowaniu problemów natury zdrowotnej.

W mediach społecznościowych pojawił się wpis profesora Krzysztofa Filipiaka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak przypomina mężczyzna, to między innymi z powodu możliwości występowania koinfekcji lekarze apelowali o korzystanie ze szczepionek na grypę zwłaszcza w obecnym sezonie jesienno-zimowym.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Wiadomo, co stanie się przed pogrzebem Gulbinowicza. Media donoszą także o zaskakującym miejscu spoczynku
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaNa święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaCzytaj dalej

- Szczególnie groźna jest koinfekcja - wspólne zakażenie - dwoma wirusami: SARS-CoV-2 i wirusem grypy. To dlatego tak dużo mówiliśmy o potrzebie szczepień przeciwko grypie w dobie COVID-19 od marca 2020 roku. Mimo że powszechne noszenie maseczek, dystansowanie i dezynfekcja również zapobiegają grypie (mamy jej mniej niż w latach przed pandemią), mimo że na grypę mamy leki, a na COVID-19 nie, nadal warto szczepić seniorów, osoby z chorobami współistniejącymi, osoby pracujące w kontakcie z innymi ludźmi i niemogące sobie pozwolić na pracę zdalną - zaznacza profesor.


W poniedziałek 16 listopada Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 20 tys. przypadków zachorowania na COVID-19. Tego samego dnia resort przekazał przykre wiadomości o śmierci 143 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pacjentów.

Zapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziZapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat: Zacznie się już dziś w części kraju. Nagły zwrot akcji w pogodzie. Podróżni powinni się spieszyć
  2. UOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyć
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Chłopiec napisał wzruszający list do właścicieli golden retrieviera. Ciężko powstrzymać łzy
  7. Nowe obostrzenia? Już jutro może zapaść ważna decyzja dla Polek i Polaków. Chodzi o sklepy

Następny artykuł