grypa atakuje dzieci - nie żyje 9-letnia dziewczynka
unsplash_Caroline Hernandez
Autor Aneta Młodawska - 19 Lutego 2020

9-latka zmarła przez powszechną chorobę. Nie wolno jej lekceważyć

Grypa jest poważnym wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, które powoduje wysoką umieralność. Jak podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w pierwszych dwóch tygodniach lutego odnotowano w Polsce 393 676 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Sześć osób zmarło. Jedną z ofiar choroby jest 9-letnia dziewczynka.

Grypa dzieli się na sezonową i pandemiczną. Grypa sezonowa występuje każdego roku w okresie epidemicznym i wywołują ją wirusy grypy występujące u ludzi. Grypa pandemiczna zaś charakteryzuje się występowaniem co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w postaci światowej epidemii. Wywoływana jest przez różnego rodzaju podtypy wirusa. Zakażenie szerzy się bardzo szybko, ponieważ większość osób nie posiada odporności na nowe rodzaje wirusa.

Grypa daje przede wszystkim objawy ogólne. Pojawiają się one zazwyczaj w ciągu 1–3 dni od momentu zarażenia. Pacjenci z objawami grypy najczęściej są osłabieni, rozkojarzeni, narzekają na złe samopoczucie oraz skarżą się na ból mięśni i stawów.

Objawy tętniaka mózgu. Każdy powinien je znaćObjawy tętniaka mózgu. Każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Grypa jest chorobą, która szybko się rozprzestrzenia i jest szczególnie groźna dla dzieci. Walkę z nią przegrała 9-letnia dziewczynka

W jednym z polskich szpitali zmarła dziewczynka chora na grypę. Jak informują media, nie cierpiała z powodu innych schorzeń. Jak podaje sanepid, śmierć dziewczynki to pierwszy taki przypadek od wielu lat. Jak podaje portal mamadu.pl, o śmierci dziewczynki chorej na grypę poinformował Tomasz Maszczyk, reporter Radia Zet za pośrednictwem Twittera. Dziecko zmarło w szpitalu na Podbeskidziu.

- W jednym ze szpitali na Podbeskidziu zmarła 9-letnia dziewczynka. Chorowała na grypę. Według lekarzy nie była obciążona innymi schorzeniami. To pierwszy od wielu lat przypadek śmierci na grypę wśród dzieci mówią inspektorzy z Sanepidu. - informuje Tomasz Maszczyk.

Dziewczynka trafiła do szpitala z bardzo wysoką gorączką. Badania ujawniły, że przyczyną objawów jest wirus grypy. Mimo że lekarze zrobili wszystko, co mogliby pomóc dziewczynce, zmarła ona kolejnego dnia. Śmiertelne przypadki grypy zdarzają się co rok, jednak dzieci od dawna nie umierały w wyniku tej choroby. Co gorsza, z roku na rok śmiertelność na grypę rośnie, dlatego ważne jest, by rodzice zachowywali szczególną ostrożność.

Dzisiaj grzeje: 1. Małgorzata Kożuchowska prosi o pomoc. Dla małego Frania liczy się każda sekunda

2. Za szafkami szkolnymi znalazł starą torbę. Otworzyli ją po 60 latach, zawartość może odebrać mowę

- Brzmi to jak science fiction, ale można sobie wyobrazić sytuację, w której zmiany nowotworowe byłyby wykrywane i leczone już w dzieciństwie - mówi dr Peter Van Loo z Instytutu Francisa Cricka w Londynie.

By rozpoznać grypę, warto pamiętać, że objawia się ona nagle, często silnym osłabieniem, bólami kości i mięśni oraz problemami z koncentracją. Objawy są bardzo podobne do tych, które kojarzymy z przeziębieniem. Są to gorączka, kaszel, ból głowy, dreszcze, ogólne osłabienie i rozbicie.

Z symptomami mogącymi być efektem grypy zawsze należy udać się do lekarza. Do powikłań po grypie należą np. zmiany neurologiczne, w tym w mózgu. Najskuteczniejszym sposobem, by uchronić się przeciw grypie, są szczepienia. Eksperci podkreślają, że można realizować je w czasie trwania całego sezonu grypowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem
  2. Zaatakował staruszka na ulicy. Nie mógł przewidzieć co się wydarzy, wszystko nagrały kamery
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Kultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejki

Następny artykuł