grypa i COVID-19
pixabay.com/Mojpe
Autor Natalia Niewczas - 20 Września 2020

Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego

Grypa to nic przyjemnego - wie o tym doskonale ten, kto choć raz nie mógł wstać z jej powodu z łóżka. Chorobie zazwyczaj towarzyszą rwące bóle mięśni, podrażnione gardło i gorączka. Obecnie zachorowanie na grypę wiąże się ze szczególnie burzliwymi emocjami, za co z pewnością odpowiada pandemia koronawirusa. Naprzeciw obawom i licznym pytaniom wychodzi polski wirusolog.

Grypa i koronawirus - właśnie to połączenie w ostatnim czasie wzbudza prawdziwy niepokój. Zainteresowanie szczepieniami na grypę znacznie wzrosło, wizja jednoczesnego zachorowania na grypę i COVID-19 spędza niektórym sen z powiek. Ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomośćCzytaj dalej

Grypa i COVID-19 nie są w stanie stworzyć hybrydy

To, czego w związku z nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym obawia się wielu Polaków, to podwójne zakażenie wirusem grypy i koronawirusem. W pierwszej chwili wizja złączenia obu patogenów rzeczywiście może niepokoić. Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy, jaka jest prawda. Krzysztof Pryć uspokaja, ale i ostrzega rodaków.

- Koronawirus i wirus grypy bardzo się od siebie różnią i praktycznie nie mają części wspólnych. Nie musimy się zatem obawiać, że powstanie jakaś hybryda. Efektem może być jednak cięższy przebieg choroby. To dwa bardzo niebezpieczne patogeny - wyjaśnia specjalista.


Jak mówi ekspert, do wymiany materiału genetycznego między poszczególnymi wirusami może dojść tylko wtedy, gdy są one ze sobą blisko spokrewnione. Według doniesień portalu wiadomości.radiozet.pl w taki sposób mogą krzyżować się ze sobą wirusy powodujące grypę.

Dzisiaj grzeje: 1. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
2.10 tys. zł za jazdę na hulajnodze, 5 tys. za siedzenie pod sklepem. Nawet nie wyobrażasz sobie, za co jeszcze ukarzą
3.Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

W sobotę 19 września padł nowy rekord dziennej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia doniosło wówczas o 1002 kolejnych przypadkach zakażenia. Tej samej doby zmarło 12 polskich pacjentów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żywioły uderzyły z olbrzymią mocą, zniszczenia są kolosalne. Nagranie z Portugalii zasmuca
  2. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  3. Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczy
  4. Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować
  5. Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów
  6. W jednym rejonie sypie borowikami i innymi grzybami na potęgę. Jest jeszcze jedna dobra informacja

Następny artykuł