grypa a przeziębienie
pixabay.com/Mojpe
Autor Natalia Niewczas - 23 Września 2020

Nie każdy potrafi je rozróżnić. Czym różni się przeziębienie od grypy?

Grypa przychodzi całkowicie nieproszona - choć ta jedna rzecz łączy ją z powszechnie znanym przeziębieniem, między dwoma chorobami istnieje wiele diametralnych różnic. Każda z dwóch powyższych jednostek chorobowych wyróżnia się własną dynamiką, czasem potrzebnym do wyzdrowienia, a także ryzykiem związanym z występowaniem potencjalnych powikłań.

Grypa, podobnie jak przeziębienie, powstaje w wyniku zakażenia wirusem - na tym podobieństwa etiologiczne obu chorób się kończą. Podczas gdy za grypę odpowiadają wirusy z grupy A, B bądź C, za przeziębienie można obwiniać aż 200 typów rozmaitych patogenów (zazwyczaj rinowirusów oraz enterowirusów).

5-latek wyszedł z basenu i zaczął krzyczeć z bólu. Mama chłopca szybko pobiegła po pomoc5-latek wyszedł z basenu i zaczął krzyczeć z bólu. Mama chłopca szybko pobiegła po pomocCzytaj dalej

Grypa i przeziębienie to odrębne jednostki chorobowe

Grypa i przeziębienie rozwijają się stosunkowo szybko, pierwsze objawy choroby w obu przypadkach mogą wystąpić u pacjenta już po 48 godzinach od zakażenia. Pacjent chorujący na grypę zwykle musi spędzić w łóżku od jednego, do dwóch tygodni - ten zmagający się z przeziębieniem krócej, bo siedem dni.

Jak podaje portal medonet.pl, choroby różnią się od siebie także samym przebiegiem choroby. Choć przebieg grypy bywa łagodny, infekcja może przybrać również intensywną, ciężką formę z objawami o dużym nasileniu. W przypadku przeziębienia dominuje łagodny przebieg choroby.

Grypa i przeziębienie odznaczają się nieco inną charakterystyką objawów, co dotyczy szczególnie podwyższonej temperatury ciała. Chorzy na grypę doświadczają wysokiej gorączki, a pacjenci z przeziębieniem - co najwyżej stanu podgorączkowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
2.W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Co więcej, dla grypy typowe jest wystąpienie takich symptomów jak ból mięśni oraz stawów, ból głowy oraz ogólne zmęczenie. Przeziębienie daje się rozpoznać po uporczywym bólu gardła, nieżycie nosa czy kichaniu.

Przeziębienie zazwyczaj nie łączy się z ryzykiem występowania groźnych dla zdrowia powikłań. W przypadku grypy sprawa jest nieco inna - u niektórych cierpiących na grypę pacjentów rozwija się między innymi wirusowe zapalenie płuc, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: samolot z prezydentem miał zderzenie. Fatalne informacje za granicy
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę

Następny artykuł