grypa i COVID-19
pixabay.com/modovisible
Autor Natalia Niewczas - 27 Września 2020

Eksperci ostrzegają przed twindemią. Co nam może grozić w nadchodzących miesiącach?

Grypa to choroba, którą wciąż bagatelizuje wiele osób. W tym roku sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, a szczepionki przeciw grypie w mgnieniu oka znikają z aptek. Wszystkiemu winny jest koronawirus i związany z nim społeczny niepokój. Przed tak zwaną “twindemią” ostrzegają nawet niektórzy eksperci.

Grypa to nie jedyne zagrożenie dla zdrowia i życia w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Zgodnie z doniesieniami części specjalistów, już niebawem ludzkość może stanąć w obliczu twindemii, czyli jednoczesnej epidemii dwóch chorób, w tym przypadku grypy i COVID-19. Eksperci ostrzegają, w wielu krajach dzienny przyrost nowych zakażeń już jest wyjątkowo niepokojący.

Lekarze byli przekonani, że wyleczyli 10-latka. Rodzice proszą o pomocLekarze byli przekonani, że wyleczyli 10-latka. Rodzice proszą o pomocCzytaj dalej

Grypa i COVID-19 zaatakują jednocześnie

Wielu światowych ekspertów zgadza się co do tego, że już niebawem dojdzie do nałożenia się na siebie epidemii grypy i COVID-19. W sprawie nadchodzącego zagrożenia zabrała głos między innymi Stella Kyriakides, komisarz UE do spraw zdrowia.

Jak zaznacza ekspertka, już teraz w wielu europejskich krajach odnotowuje się znaczny wzrost dziennej liczby zachorowań na COVID-19. Specjalistka uważa, że ludzkość może znajdować się w decydującym momencie.

Według doniesień portalu popularne.pl jednym z krajów z najtrudniejszą sytuacją epidemiologiczną jest Francja, gdzie w czwartek 24 września padł niechlubny rekord nowej dobowej liczby zachorowań na COVID-19 (ponad 16 tysięcy potwierdzonych przypadków). Epidemia przybiera na sile również w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - w obu państwach każdego dnia przybywa parę tysięcy kolejnych, zakażonych koronawirusem pacjentów.

Dzisiaj grzeje: 1. Za brak maseczki została potraktowana paralizatorem. Bulwersujące nagranie obiegło internet [video]
2.Volkswagen musi wypłacić milionowe odszkodowania. Wszystko przez współpracę z dyktaturą
3.Violetta Villas zdążyła wyjawić wielką tajemnicę zanim odeszła. Smutne wyznanie sprawia, że łzy same napływają do oczu

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce także pozostawia wiele do życzenia. Już od kilku dni Ministerstwo Zdrowia podaje czterocyfrowe liczby - w niedzielę 27 września resort poinformował o 1350 nowych zachorowaniach na COVID-19.

Z twindemią może wiązać się nie tylko wzrost samych zakażeń, ale i zgonów. Niektóre wyniki badań sugerują, że pacjenci chorujący jednocześnie na grypę i COVID-19 umierali dwukrotnie częściej niż osoby zmagające się z jedną infekcją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Okropny koniec sezonu wakacyjnego dla Adama Małysza. Niestety, żywioł uderzył w jego posesję, mamy zdjęcie
  2. Dlaczego warto mieć wagę elektroniczną? Biedronka oszukała klientów, wszystko nagrali i ujawnili
  3. Kobieta zarażona niebezpieczną chorobą tropikalną. Do zakażenia miało dojść w czasie wakacji
  4. Awantura na pokładzie samolotu. Polak został ukarany mandatem za nieprzestrzeganie nakazu
  5. Wczesne objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapić, co może okazać się fatalne w skutkach
  6. Najgorszy i skrajnie szkodliwy błąd podczas rozmrażania mięsa, masowo popełniany przez zwykły pośpiech

<>

Następny artykuł