Grypa żołądkowa: dora zarażenia
fot. publicdomainpictures.net/mohamed mahmoud hassan
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Grypa żołądkowa, jak łatwo można się zarazić

Grypa żołądkowa potrafi się błyskawicznie przenosić z osoby na osobę, ale są pewne sposoby, które powinny nas uchronić przed tą jakże nieprzyjemną dolegliwością.

Grypa żołądkowa to nic innego jak wirusowe zapalenie naszego układu pokarmowego. Potocznie nazywana jest też jelitówką, która wywoływana jest przez rota-, adeno- i norowirusy. Najczęstszymi dolegliwościami przez nie wywoływanymi są niezwykle męczące wymioty i biegunki, które w prosty sposób mogą doprowadzić do naszego odwodnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, co więcej to również one o wiele łatwiej mogą się zarazić tą chorobą.

Jak roznosi się grypa żołądkowa

Najczęściej zarażamy się grypą żołądkową poprzez drogę pokarmową, ale jest również możliwe zarażenie przez drogę kropelkową. Z tego też względu najlepszym sposobem zapobiegania tej infekcji jest przede wszystkim dbanie o naszą własną higienę, a co za tym idzie częste mycie rąk. Zwłaszcza przed posiłkiem.

Trzeba też pilnować, aby miejsce, gdzie przygotowywana jest żywność, była utrzymywana w odpowiedniej czystości. Dzięki temu znacząco zwiększymy naszą szansę na uniknięcie infekcji.

Powinniśmy również zadbać o dietę, która wzmocni nasz układ odpornościowy, a także unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza w okresie, kiedy rotawirusy są najbardziej aktywne. Niestety nie daje nam to pewności, że nie zachorujemy, ale dzięki tym prostym sposobom znacząco zmniejszamy prawdopodobieństwo wniknięcia do naszego ciała niechcianego wirusa.

Zwłaszcza dzieci powinny przestrzegać tych reguł, ponieważ dla nich grypa żołądkowa jest o wiele bardziej niebezpieczna. W niektórych przypadkach potrzebna jest pilna wizyta u lekarza, a nawet hospitalizacja.

Następny artykuł